A A A

Komputery i smartfony będą drożeć. Teraz jest idealny moment na ich kupno

5 marca 2017, 19:50 | Czytany 2234
Ceny komputerów oraz smartfonów będą stawać się coraz wyższe. Przyczyną tego stanu rzeczy są rosnące ceny podzespołów.
Komputery i smartfony będą drożeć. Teraz jest idealny moment na ich kupno

Problem ten będzie konkretnie dotyczył różnego rodzaju kości pamięci. W tym roku o 10 proc. wzrosną ceny pamięci LPDDR4 oraz LPDDR4x. O 5-10 proc. podrożeją także pamięci masowe UFS. Drożeć nie będą pamięci eMMC, jednak nie rozwiąże to problemu, ponieważ cechują się one małą wydajnością i producenci będą niebawem odchodzić od stosowania ich.

Stanie się tak z kilku powodów.

Standardem staje się stosowanie większych ilości pamięci. Do niedawna podstawowe wersje topowych smartfonów były wyposażone w 16 lub 32 GB pamięci. Teraz w dobrym tonie jest wyposażenie takiego urządzenia w co najmniej 64 GB pamięci. Jednocześnie popyt na pamięci przekracza podaż, co w oczywisty sposób wpływa na ceny. Jak widać, czynników wpływających na wzrost cen pamięci jest kilka i wzajemnie nakładają się na siebie.

Wymienione wyżej komponenty są stosowane zarówno w smartfonach, jak też w laptopach. Oznacza to, że obie kategorie urządzeń staną się droższe. Podwyżki cen będą najbardziej odczuwalne w przypadku sprzętów z wysokiej półki cenowej, które muszą być sprzedawane z odpowiednią marżą. Problem ten będzie istniał również w przypadku sprzętów zdecydowanie tańszych, choć w ich przypadku podwyżka cen pojedynczych komponentów nie przełoży się tak bardzo na koszt całego urządzenia.

Obecnie mamy bardzo dobry moment na kupno laptopa lub smartfona.

Na rynku pojawiła się nowa generacja procesorów, a podwyżki jeszcze nie nastąpiły. Sporą niedogodnością jest wysoki kurs dolara, ale nic nie wskazuje na to, że zmieni się on w najbliższym czasie.

Jeżeli chcieliście kupić smartfon, przyszedł na to najlepszy czas. Zwłaszcza że w najbliższych tygodniach do sklepów trafią sztandarowe modele urządzeń, które starczą na naprawdę długi czas. Jednocześnie potanieją zeszłoroczne urządzenia, które pod praktycznie żadnym względem wyjątkowo nie odbiegają od rynkowych nowości. Z kolei pecety od jakiegoś czasu się niemal nie rozwijają, więc ich atrakcyjność praktycznie się nie zmienia.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto