A A A

Komunikator, informator, platforma zakupowa. Takie funkcje będzie miał Facebook Messenger

13 kwietnia 2016, 15:10 | Czytany 296
Podczas wczorajszej konferencji Facebook F8 zdecydowanie najwięcej czasu poświęcono botom. Te już niedługo staną się integralną częścią platformy Messenger i będą nam wysyłać ciekawe informacje oraz ułatwiać robienie zakupy.
Komunikator, informator, platforma zakupowa. Takie funkcje będzie miał Facebook Messenger

Kilkanaście godzin temu Facebook udostępnił narzędzia, dzięki którym firmy mogą tworzyć własne boty. Użytkownik będzie mógł z nimi połączyć się jak ze zwykłym użytkownikiem Messengera. Nie pomylimy jednak zwykłej osoby ze sztuczną inteligencją, ponieważ obie kategorie użytkowników zostaną od siebie wyraźnie rozdzielone.

Możliwości botów będą całkiem spore. Cyfrowy asystent będzie potrafił poznać preferencje i podstawowe informacje użytkownika na podstawie informacji umieszczonych na jego profilu. Boty nie będą wysyłać też wyłącznie informacji tekstowych. Urządzenie będzie reagować na nasze informacje w różny sposób, w tym wysyłając przyciski pozwalające sprecyzować, jakich informacji poszukujemy. Bota będzie można aktywować z poziomu maila lub strony internetowej.

Facebook przedstawił wczoraj działanie kilku botów informacyjnych.

Tutaj nie ma rewolucji. Zadajemy pytanie i uzyskujemy na nie odpowiedź. Jedyna nowość względem znanego z Gadu-Gadu Infobota to możliwość zadawana pytań naturalnym językiem, a nie za pomocą komend. O wiele ciekawiej prezentują się boty obsługujące sklepy. Facebook przedstawił ich działanie na podstawie asystenta obsługującego kwiaciarnię i sklep obuwniczy.

Facebook Messenger Boty

Asystent taki może wysłać przyciski, za pomocą wybierzemy interesujący nas rodzaj produktu i granice cenowe, w których chcemy się poruszać. Na podstawie informacji umieszczonych na profilu będzie proponował też buty dopasowane do płci i wieku. Z kolei kwiaciarnia pozwoli na wpisanie treści liściku dołączonego do kwiatów. Kto wie, być może bot przeanalizuje też kalendarz użytkownika, rozpozna zbliżające się wydarzenie i dobierze do niego odpowiedni bukiet. Z poziomu Messengera będzie można podać adres zamówienia i za nie zapłacić.

Boty się przyjmą, ponieważ mają same zalety.

Są darmowe, działają o każdej porze dnia i nocy, nie chorują i pozwalają się łatwo ulepszać. Jeśli tak dalej pójdzie, boty niebawem staną się naszym podstawowym narzędziem komunikacji z firmami. Podejrzewam jednak, że w formie zaprezentowanej przez Facebooka nie wytrwają długo. W końcu wprowadzanie tekstu nie jest najbardziej naturalną formą komunikacji.

Chyba wolelibyśmy z botem po prostu porozmawiać. Dlatego niebawem może okazać się, że na rynku botów zamiesza Microsoft, Apple lub Google. Trzy firmy, które dysponują najbardziej zaawansowanymi asystentami głosowymi na świecie, takimi jak Cortana, Siri i Google Now.


Tagi: facebook
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto