A A A

MS królem jest

10 maja 2019, 14:10 | Czytany 120
W zasadzie pod koniec minionego roku było wiadomo, że Apple już nie jest najcenniejszą firmą na świecie, gdyż oddał palmę pierwszeństwa Microsoftowi, który stał się spółką wartą niemal bilion dolarów. To Satya Nadella, kierujący korporacją z siedzibą w Redmond, w dużej mierze przyczynił się do ogromnego sukcesu firmy, której przychód w 2018 wyniósł, bagatela!, 34 miliardy dolarów.
MS królem jest

Za sprawą tego niezwykle skromnego i spokojnego Hindusa (anegdota mówi, że nikt nie słyszał z jego ust słowa „nie") Microsoft mocno zmienił się. Orężem firmy stały się nie tyle produkty dla użytkowników końcowych, co usługi zdalnego przetwarzania danych. To dzięki uporowi Nadelli przy chmurze jego firma wyprzedziła zarówno Google'a, jak i koncern Jeffa Bezosa z jego Amazon Web Services. Postawienie na cloud computing nie było jedynym mądrym ruchem następcy krzykliwego, biegającego w przepoconym t-shircie Ballmera. W 2015 - rok po objęciu funkcji prezesa Microsoftu Nadella odciął Nokię, którą kupił jego poprzednik. Tą decyzją dał sygnał, że Microsoft nie ma zamiaru konkurować na polu urządzeń przenośnych ani z Apple'em, ani z Google'em. Co więcej, wnet ukazała się wersja Office'a na system iOS.

Minęło zaledwie kilka lat, a programiści Microsoftu pracują aktualnie nad bazującą na silniku Chromium przeglądarką Edge dla systemu macOS. I wiecie co? Niemal natychmiast po przeczytaniu wiadomości na ten temat pobrałem archiwum MicrosoftEdgeCanary.pkg na maca. Rozpakowałem i zainstalowałem. Jako że od zawsze unikam browserów Microsoftu (wcześniej korzystałem z Netscape Navigatora, Mozilli, trochę Opery i Safari) z dużą rezerwą odpaliłem program. Ascetyczny wygląd nie zrobił na mnie wrażenia - teraz wszystkie narzędzia do przeczesywania internetu wyglądają bardzo podobnie. Postanowiłem jednak sprawdzić szybkość działania „kanarka" z Redmond. Otworzyłem w Firefoksie dwadzieścia kilka zakładek, mierząc czas do momentu całkowitego załadowania wszystkich stron. Następnie wyeksportowałem zakładki z FF, zaimportowałem do Edga i odpaliłem, włączając stoper. I wiecie co? Edge okazał się sakramencko szybką przeglądarką! Otwarcie w nim tych kilkudziesięciu stron trwało o jedną czwartą krócej niż w moim ulubionym programie bazującym na silniku Gecko.

Drugim moim doświadczeniem z ostatnich tygodni jest przekonanie się do Windows 10. Mimo że w pracy korzystam z tego systemu na co dzień, to z różnych, nie końca dających się sensownie wytłumaczyć powodów, na domowej, stacjonarnej maszynie do niedawna miałem „siódemkę". Przy okazji przesiadki na większy dysk SSD postanowiłem zainstalować „dziesiątkę". Pamiętam, że moja płyta główna - co prawda z górnej półki, ale sprzed ładnych kilku lat - przy instalacji Windows 7 wymagała wkładania do napędu płyt ze sterownikami do chipsetu i innych układów na mobo. Tak więc posadzenie systemu zajmowało niemało czasu. Tymczasem Windows 10 z pendrive'a poszło jak strzała. Kwadrans i gotowe. Bez żonglerki z driverami. Zły na siebie, że nie zrobiłem tego wcześniej poczułem się jednocześnie zadowolony. Dotarło do mnie to, że najnowsza edycja Okien to naprawdę dojrzały system.

Po jakimś czasie niejako na potwierdzenie moich konstatacji przyszła wiadomość z konferencji //build/ Microsoft ogłosił, że w Windows 10 niebawem zostanie umieszczone jądro Linux. Rzecz jasna nie oprze na nim Okien, lecz jedynie Windows Subsystem for Linux - warstwę zgodności z linuksowymi plikami wykonywalnymi.

Nigdy, przenigdy nie byłem zwolennikiem Microsoftu, ale moje ostatnie doświadczenia i obserwacje mocno pchają mnie do tego, aby kibicować tej firmie. Szczerze życzę więc Nadelli, aby trzymał kurs.

zdjęcie pochodzi z serwisu microsoft.com

 


Tagi: microsoft
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto