A A A

Microsoft ma... własnego Androida

19 kwietnia 2015, 20:40 | Czytany 3113
Czy już niebawem Microsoft będzie miał więcej niż jeden system mobilny? Taki scenariusz jest bardzo możliwy. Trzeba otwarcie przyznać, że projekt Windows Phone okazał się niewypałem. Mimo że sam uważam oprogramowanie Microsoftu za świetny kawałek kodu, to jest ogromna masa ludzi, która nie chce korzystać z kafelków.
Microsoft ma... własnego Androida

Oczywiste jest, że Microsoft chce trafić i do nich. Co więcej, już niebawem będzie mógł to zrobić. Wszystko za sprawą oficjalnego nawiązania współpracy przez firmy Microsoft oraz Cyanogen. Dzięki temu Microsoft będzie miał własną wersję Androida, na której będą preinstalowane aplikacje oraz usługi Microsoftu, takie jak Bing, Skype, OneDrive, Outlook oraz Office.

Nie martwcie się jednak, nie wpłynie to znacząco na CyanogenModa, jedną z najpopularniejszych modyfikacji Androida na świecie. Oprogramowanie to nadal będzie wolne i umożliwi wybranie dowolnego pasującego użytkownikowi dostawcy usług i aplikacji. Nadal będziesz mógł korzystać na nim zarówno z ekosystemu usług proponowanego przez Google, jak też tych proponowanych przez inne firmy.

Gdzie zatem będą preinstalowane aplikacje Microsoftu?

W oprogramowaniu Cyanogen OS, które jest systemem fabrycznie instalowanym na niektórych smartfonach tworzonych w kooperacji z firmą Cyanogen. Sprzętem takim jest chociażby OnePlus One. Pytanie tylko, czy na rozwiązaniu tym skorzysta ktokolwiek poza Microsoftem?

CyanogenMod

Absolutnie nie. Stracą użytkownicy, którzy kupując OnePlus One nie będą kupować wolnego smartfona, a urządzenie pozbawione usług Google, ale wyposażone w ich odpowiedniki ze stajni Microsoftu? Czy to jest ta słynna wolność, o której mówili wcześniej twórcy Cyanogena? Firma ta straci na tym wizerunkowo, bo choć nie dobrała się do swojego głównego produktu, można powiedzieć, że sprzedała duszę diabłu.

Jak Microsoft będzie traktował Cyanogen OS?

Podejrzewam, że będzie to system przesiadkowy, który będzie miał nie tylko zwiększyć liczbę użytkowników usług Microsoftu, ale pokazać, też, że Microsoft na wielu polach nie ustępuje Google'owi. W końcu oprogramowanie tworzone przez Cyanogen według obiegowej opinii jest najlepszą modyfikacją Androida na rynku, jest używane przez entuzjastów. A jeśli oprogramowanie jest najlepsze, to wgrane do niego aplikacje też, prawda?

Firma z Redmond w ten sposób po cichu namawia użytkowników Androida do zerknięcia w ich stronę i zainteresowanie się w przyszłości urządzeniami z systemem Windows. Jest to też rozwiązanie przeznaczone dla fanów Microsoftu, którzy z różnych względów nie mogą korzystać z Windows Phone'a. Na przykład z powodu braku potrzebnych w pracy aplikacji.

Jednak Cyanogen OS zapewne pozostanie niszą. Dlatego Microsoft równolegle umieszcza swoje aplikacje w sklepie Google Play i preinstaluje je na urządzeniach Samsunga oraz Sony. Stara się pokonać Google'a na własnym podwórku. Jednak podpisane porozumienie to pewien symbol oraz doskonały dowód na to, że Microsoft ma na siebie pomysł i może zaistnieć na rynku mobilnym pomimo małej popularności Windows Phone'a.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto