A A A

Mobilny Windows stracił swoją największą zaletę. Teraz nie sięgnie po niego nikt

14 stycznia 2016, 23:10 | Czytany 8757
Windows 10 miał być ostatnią szansą na odzyskanie przez Microsoft rynku mobilnego. Wygląda na to, że firma z Redmond zaprzepaściła ją i nic nie zmieni trwającego obecnie duopolu systemów Android oraz iOS.
Mobilny Windows stracił swoją największą zaletę. Teraz nie sięgnie po niego nikt

Wiem o czym mówię, bo korzystałem z Windows Phone 8 od dnia jego oficjalnej premiery. Naprawdę wierzyłem w mobilny system Microsoftu i miałem nadzieję, że będzie w stanie nawiązać równorzędną walkę ze swoimi konkurentami. Początkowo wydawało się to możliwe, ponieważ mobilny Windows miał kilka interesujących cech łączących najlepsze rozwiązania stosowane w systemach Android oraz iOS. By się o tym przekonać, wystarczyło zobaczyć, w jaki sposób tworzone są poszczególne rodzaje smartfonów.

Apple jest twórcą zarówno mobilnego systemu iOS, jak też podzespołów stosowanych w iPhone'ach oraz iPadach. Dzięki temu oprogramowanie jest idealnie dopasowane do sprzętu. Z kolei Google zdecydował się na stworzenie systemu, który można zainstalować na praktycznie każdej konfiguracji sprzętowej i w ten sposób umożliwił wielu producentom sprzętu tworzenie swoich autorskich urządzeń. Microsoftowi udało pogodzić się te dwie zupełnie różne filozofie. Firma z Redmond stworzyła kilka konfiguracji sprzętowych, na których działa ich system i pozwolił korzystać z nich producentom. W ten sposób możliwe było tworzenie wielu ciekawych smartfonów przy zachowaniu idealnego dopasowania oprogramowania do sprzętu.

To z kolei przekładało się na wysoką wydajność Windows Phone 8 nawet na tanich smartfonach.

Dotyczyło to nawet najtańszych i najgorzej wyposażonych urządzeń, takich jak kosztująca 250 zł Lumia 435. Właśnie dlatego wiele osób decydowało się na korzystanie ze sprzętów z systemem Microsoftu. Tylko one pozwalały na uzyskanie bardzo wysokiej wydajności urządzenia przy zachowaniu jego niskiej ceny. To była istotna zaleta Windows Phone'ów, która rekompensowała ogromne braki w sklepie Windows Store i niską jakość znajdujących się w nim aplikacji.

Niestety mobilna wersja Windows 10 została pozbawiona tej zalety. Brutalnie przekonałem się o tym, gdy dostałem do testów smartfon Microsoft Lumia 550, który fabrycznie jest wyposażony w najnowsze oprogramowanie firmy z Redmond. Telefon teraz notorycznie zacina się nawet podczas przewijania ekranu głównego lub listy aplikacji. Ponadto zdarza mu się zawieszać podczas uruchamiania większości aplikacji. Mobilny Windows z systemu łączącego najlepsze cechy innych systemów mobilnych stał się oprogramowaniem zawierającym ich największe wady. Bardzo możliwe, że ten stan rzeczy zmieni się za kilka miesięcy, po otrzymaniu kilku dużych aktualizacji, ale... pierwsze wrażenie można zrobić tylko raz.

Mobilny Windows nie dostanie już ani jednej szansy na zdobycie dużej popularności.

Miał takową, gdy pod niektórymi względami był lepszy od konkurencji. Obecnie nawet tanie urządzenia z Androidem cechują się dobrą wydajnością i do tego mają bardzo dobrze wyposażony sklep z aplikacjami. Windows Phone miał przynajmniej jedną z tych cech, zaś Windows 10 Mobile nie ma nawet tego.

Z tego powodu można spodziewać się, że obecna na rynku iteracja Windows Phone'ów jest ostatnią lub jedną z ostatnich. System ten prawdopodobnie porzuci nawet Microsoft, który w oparciu o posiadane w portfolio aplikacje i nakładkę graficzną może stworzyć jeden z najciekawszych smartfonów z Androidem dostępnych na rynku. Sprzęt, który, w przeciwieństwie do Windows Phone'ów, zdobędzie nie tylko zainteresowanie, ale też portfele użytkowników.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
ptrick
ptrick
15 stycznia 2016, 18:27
A jaki w tym problem? Mając czy Lumię 920 czy teraz mając Mi4C nigdy nie miałem sytuacji, by aktualizacja instalowała się samoczynnie.
avatar
~Anonim
15 stycznia 2016, 12:34
Witam! Wszystko ładnie - pięknie, ale... Na smartfonie chyba nie tak łatwo odrzucić aktualizację, żeby się w ogóle nie instalowała? :oczy: Jak wybierzemy w ustawieniach smartfona "Sprawdź aktualizacje", to prędzej czy później smartfon znajdzie uaktualnienie do "Windows 10 Mobile" - i je zainstaluje (czy tego chcemy, czy nie).
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto