A A A

Szukasz opłacalnego smartfona? Wybierz model sprzed roku

20 marca 2017, 23:20 | Czytany 3138
Ile powinien kosztować smartfon z wysokiej półki? Czy jest on wart swojej ceny? I najważniejsze: czy warto go kupować? Okazuje się, że najlepszym wyborem dla oszczędnych i wymagających użytkowników jest kupno smartfonu sprzed roku?
Szukasz opłacalnego smartfona? Wybierz model sprzed roku

Wróciłem właśnie z premiery smartfonu Huawei P10. Nie umiem jednoznacznie ocenić jego ceny, która wynosi 2699 zł. Z jednej strony jest to bardzo wysoki koszt, o kilkaset złotych wyższy niż zeszłorocznego Huaweia P9. Z drugiej jednak jest on w pełni uzasadniony rosnącą pozycją Huawei na rynku oraz... cenami pozostałych sztandarowych smartfonów.

W ostatnich tygodniach dowiedzieliśmy się z nieoficjalnych źródeł, że Sony Xperia XZ Premium będzie kosztować od 3000 do 4000 zł. Cena LG G6 ma wynieść około 3299 zł. Z kolei za Samsunga Galaxy S8 będzie trzeba zapłacić około 3500 zł. W porównaniu do tych sprzętów Huawei P10 wydaje się wyceniony naprawdę rozsądnie wyceniony. Oczywiście jak na urządzenie z najwyższej półki. Dzięki tej sytuacji doszedłem do bardzo ciekawego wniosku:

Ceny są uzasadnione, ale coraz mniej uzasadnione robi się kupowanie najnowszych modeli smartfonów.

Poszczególne iteracje smartfonów nie różnią się od siebie na tyle, by do nich dopłacać. Nie wierzycie? Spójrzcie sami na poniższą wyliczankę. Sony Xperia XZ Premium to delikatnie ulepszona wersja Sony Xperia XZ. Huawei P10 to ewolucja modelu P9. Pewną rewolucją może być Samsung Galaxy S8. Sprzęt ten ma wizualnie różnić się od modelu Galaxy S7. Za sprawą funkcji Samsung Desktop Experience będzie mógł też pełnić funkcję komputera. Zmiany względem zeszłorocznego modelu zostaną wprowadzone też przez LG. Wynika to jednak wyłącznie z tego, że LG G5 był ogromnym niewypałem.

Generalnie bardzo opłacalne wydaje się teraz kupno smartfonu sprzed roku. W ten sposób można zaoszczędzić dobre kilkaset złotych bez utraty wielu możliwości. Warto też zwrócić się w stronę budżetowych marek, takich jak Honor. Można w niej znaleźć urządzenia, które pod względem specyfikacji niemal nie różnią się od droższych sprzętów. Tego typu sprzętem jest sztandarowy model Honor 8, który jest niezwykle zbliżony do Huawei P9. Za taki niemal sztandarowy smartfon trzeba zapłacić mniej niż 1500 zł.

Bezpowrotnie minęły już czasy, gdy rynek mobilny rozwijał się w zawrotnym tempie.

Lata, gdy każdy sztandarowy smartfon wprowadzał liczne nowości. Teraz sytuacja na nim się ustabilizowała. Znaczące zmiany na rynku pojawiają się znacznie rzadziej, różnice pomiędzy kolejnymi modelami telefonów tej samej firmy są bardzo delikatne. Sytuacja ta może irytować największych entuzjastów. Ucieszy jednak zwykłych użytkowników, którzy liczą się z każdym groszem. Wszystkich tych, którzy wolą zaoszczędzić kilkaset złotych niż mieć urządzenie z najnowszych katalogów. Ludzi, dla których liczą się faktyczne możliwości sprzętu, a nie jego popularność


Tagi: smartfony
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto