A A A

Tego użytkownika Gadu Gadu zna każdy z nas. Jego czas dobiegł końca

2 lutego 2016, 18:40 | Czytany 11120
Chyba każdy użytkownik Gadu-Gadu miał okazję korzystać z Infobota. Ten specjalny użytkownik Gadu-Gadu z numerem 100 był w rzeczywistości programem, który odpowiadał na wysyłane do niego komendy. Z całą pewnością można go nazwać polskim prekursorem dzisiejszych asystentów głosowych, takich jak Siri, Cortana oraz Google Now. Wczoraj, 1.02.2016 roku, Infobot został wyłączony i odszedł na zasłużoną emeryturę.
Tego użytkownika Gadu Gadu zna każdy z nas. Jego czas dobiegł końca

Początkowo Infobot nosił nazwę "Pogoda", a jego główną funkcją było podawanie informacji na temat panujących warunków atmosferycznych. Jego twórcy, oort i rodion studiujący wówczas na Uniwersytecie Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, chcieli w ten sposób ułatwić sobie wypady na rower i nie szukać ręcznie informacji na temat pogody w sieci. W 2004 roku łącza nie należały do najszybszych, więc nawet włączenie prostej strony z informacjami o pogodzie potrafiło zająć dłuższą chwilę. Infobot z kolei wysyłał czystą informację tekstową, którą otrzymywało się w sekundę.W tym celu konieczne było wpisanie komendy !pogoda, która nie bez powodu przypomina komendy znane z kanałów IRC.

Z czasem Infobot otrzymywał nowe funkcje.

Potrafił tłumaczyć wyrazy z języka obcego na język polski i odwrotnie, podawać aktualne informacje z kraju i ze świata, hasła z Wikipedii, mówić, co danego dnia warto obejrzeć w telewizji. A to tylko część jego możliwości! Wiele osób pisało też do niego śmieszne, ciekawe, a niekiedy nawet obraźliwe sformułowania po to, żeby poznać jego odpowiedzi. Twórcy Infobota na bieżąco wyłapywali najczęściej zadawane niestandardowe pytania i, zależnie od możliwości, wdrażali nowe funkcje lub predefiniowali odpowiedzi na nie.

Mimo że Infobot jednoznacznie kojarzy się z komunikatorem Gadu-Gadu, to był też dostępny na platformach takich jak Skype, Google Talk (dawna wersja Google Hangouts), Tlen i Jabber. Jakby tego było mało, można było z niego korzystać także za pośrednictwem wiadomości SMS oraz e-mail. Było to możliwe aż do marca 2009 roku, gdy Infobot został przejęty przez firmę GG Network S.A. będącą właścicielem komunikatora Gadu Gadu. Nowi właściciele tej usługi zdecydowali się na zrobienie z niej ekskluzywnej funkcji Gadu Gadu. Jednocześnie prostym ruchem zdecydowanie zwiększyli popularność Infobota. Otóż domyślnie dodawano go do listy kontaktów wszystkich użytkowników. Wcześniej Infobot był zwykłym użytkownikiem Gadu Gadu, którego należało samodzielnie dodać.

Infobot okazał się ogromnym sukcesem.

W latach jego świetności z usługi tej korzystało ponad milion użytkowników miesięcznie. Potem niestety Gadu Gadu zaczął tracić udziały w rynku, głównie na rzecz Facebook Messengera i dosyć szybko stał się reliktem przeszłości. Sam ostatnio wszedłem na swoje konto GG i zobaczyłem, że aktywnie korzystałem z niego nieco ponad trzy lata temu. Jestem przekonany, że komunikator ten dałoby się ocalić, gdyby to nie Gadu Gadu, ale Infobot stał się głównym produktem firmy. Rozwijanie usługi i stworzenie inteligentnego asystenta z prawdziwego zdarzenia mogłoby sprawić, że Infobot o lata świetlne wyprzedzałby Google Now, Siri oraz Cortanę, a my mielibyśmy osobistego asystenta z prawdziwego zdarzenia. Produkt, który mógłby zawstydzić nawet gigantów takich jak Apple, Google oraz Microsoft.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto