A A A

Znamy cenę i datę premiery Playstation VR! To będą najpopularniejsze gogle wirtualnej rzeczywistości

16 marca 2016, 05:00 | Czytany 217
Podczas konferencji na Game Developer Congress została ogłoszona cena i data premiery Playstation VR. Gogle wirtualnej rzeczywistości mają pojawić się na rynku już w październiku tego roku i mają kosztować 399 euro.
Znamy cenę i datę premiery Playstation VR! To będą najpopularniejsze gogle wirtualnej rzeczywistości

Oznacza to, że Playstation VR będą najtańszymi goglami wirtualnej rzeczywistości dostępnymi na rynku. Co więcej, różnica cenowa między nimi i konkurencją współpracującą z pecetami będzie, delikatnie mówiąc, zauważalna. Oculus Rift kosztuje bowiem 599 euro, zaś cena HTC Vive jest jeszcze wyższa i wynosi 899 euro.

Należy jednak pamiętać, że niska cena nie bierze się znikąd.

Playstation VR ma mieć 5,7-calowy wyświetlacz OLED o rozdzielczości 1920 x 1080 pikseli. Każda osoba interesująca się wirtualną rzeczywistością wie, że ekran taki nie zapewni odpowiedniej szczegółowości obrazu. Konkurenci wyposażeni w wyświetlacze o rozdzielczości 2160 x 1200 pikseli też tego nie zrobią, ale w ich przypadku obraz jest zauważalnie bardziej szczegółowy.

Wyjątkowo istotny jest też tryb wyświetlania obrazu. Najprawdopodobniej Playstation VR będzie po prostu wyświetlać dwa obrazy przed oczami użytkownika. Z kolei gogle podłączone do komputerów będą generować dwa takie same obrazy o rozdzielczości 1680 x 1512 pikseli (większe niż rozdzielczość wyświetlacza) i nakładać je na siebie z przesunięciem tak, by każde oko dostało taki obraz, jaki powinno widzieć. Jest to szczegół, który może znacznie pomóc w zagłębieniu się w świecie gry.

Ciekawie prezentuje się kwestia odświeżania. Na Oculus Rift i HTC Vive gry działają z odświeżaniem 90 Hz. W teorii Playstation 4 parametr ten jest identyczny. Jednak PS4 potrafi w nieznany nam sposób sztucznie podbić częstotliwość odświeżania do 120 Hz i wówczas gry podobno prezentują się świetnie. Nie wiadomo jednak, jak rozwiązanie to sprawdza się w praktyce. Deweloperzy je chwalą, ale czy spodoba się ono użytkownikom? Zobaczymy.

Jak widać, Playstation VR nie będą najlepszymi goglami wirtualnej rzeczywistości dostępnymi na rynku. Mimo to najprawdopodobniej to one staną się najpopularniejszym akcesorium tego typu. Wpływ na to ma nie tylko cena, ale też ogromna liczba gier wspierających ten gadżet.

Od premiery urządzenia do końca roku ma pojawić się aż 50 tytułów korzystających z wirtualnej rzeczywistości.

Jednym z nich ma być nowa odsłona Star Wars: Battlefront. Oprócz tego zapowiedziano interaktywny film dokumentalny Gary the Gull opowiadający o przygodach mewy oraz grę logiczno-przygodową XING: The Land Beyond. Można też spodziewać się dużej dostępności aplikacji. Pojawią się nowe przeglądarki plików multimedialnych oraz tryb umożliwiający oglądanie gier i filmów niczym w sali kinowej.

Jak widać, Sony robi wszystko, by Playstation VR stało się pożądanym gadżetem. Co więcej, mimo że jestem posiadaczem zarówno Playstation 4, jak też mocnego komputera, zapewne chętnie wybiorę rozwiązanie Sony. Nie tylko dlatego, że będzie tańsze, ale też dlatego, że będę miał w co na nim grać. A to jest przecież najważniejsze.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto