Artur Wyrzykowski
Artur Wyrzykowski
Redaktor Prowadzący Działu Laboratorium w miesięczniku PC Format, wcześniej wieloletni pracownik wielu innych czasopism i serwisów internetowych. Absolwent technikum elektronicznego oraz Wydziału Elektrycznego PW. Zapewne stąd jego główne zainteresowania to szeroko pojęta elektronika – od rezystora do mikroprocesora.

QNAP w nowych barwach
14 listopada 2017
Do tej pory serwery QNAP miały czarne lub białe obudowy, od wczoraj dostępne są w kolorze złotym. Oczywiście nie sam kolor jest najważniejszą nowością - w ten sposób wyróżniono maszyny z procesorami... AMD Ryzen. Układy te, po pecetach i laptopach, właśnie trafiły do NAS-ów. Patrząc na specyfikację od razu widać, że będzie to sprzęt o wyjątkowej wydajności.
Artur Wyrzykowski

Intel w parze z AMD
8 listopada 2017
W każdej plotce jest ziarno prawdy. W czasach fake news to powiedzenie już się nie sprawdza, ale w przypadku procesorów Intela z grafiką AMD rzeczywiście było coś na rzeczy. Intel potwierdził, że przygotowuje takie rozwiązania, choć nie do końca w postaci jednego chipu.
Artur Wyrzykowski

Ryzen 5 - pierwsze testy
11 kwietnia 2017
Dziś oficjalnie do sklepów trafia kolejna partia procesorów AMD Ryzen – tym razem są to układy Ryzen 5 do wydajnych pecetów domowych. Ceny mają zaczynać się od 819 zł (Ryzen 5 1400), natomiast układ 1500X, który otrzymaliśmy do testu, ma kosztować 919 zł. Na początek uruchomiliśmy kilka benchmarków i porównaliśmy z testowanymi wcześniej układami AMD i Intela. Oto pierwsze wyniki, natomiast pełny test opublikujemy w najbliższym wydaniu PC Formatu.
Artur Wyrzykowski

GeForce GTX 1050 w laptopie – jest dobrze!
27 lutego 2017
Gdy do laptopów zaczęły trafiać „stacjonarne” układy graficzne Nvidii, granie na komputerach tego typu zyskało nowy wymiar. Pierwszy laptop z GTX-em 1050 - Acer Aspire VX 15 - utwierdza mnie w tym przekonaniu.
Artur Wyrzykowski

Radeon RX 480 - niedosyt po premierze
29 czerwca 2016
Radeon RX 480 to nowa, flagowa grafika od AMD. Trafia do sprzedaży właśnie dziś, a internet właśnie w tym momencie jest zasypywany tysiącami recenzji. Tutaj znajdziesz prawdopodobnie jej najkrótszy test. Nie da się ukryć, że po tym, co pokazała Nvidia, oczekiwania wobec RX 480 są bardzo duże - tym bardziej, że apetyt podsycało również AMD. Nasze przypuszczenia trochę się potwierdziły, ale pod pewnymi względami karta rozczarowuje.
Artur Wyrzykowski

Synology DSM 6.0 to wirtualne biuro
13 czerwca 2016
W PC Formacie wielokrotnie podejmowaliśmy temat dysków sieciowych (NAS), a ostatnio również ich systemów operacyjnych. Jednak coraz większa liczba funkcji nie pozwala opisać pełni ich możliwości, nawet w zakresie prostych funkcji. Dlatego jako uzupełnienie prezentujemy listę wybranych nowości systemu Synology DSM 6.0 - informacje przydadzą się osobom, które mają NAS tego producenta albo zamierzają go kupić.
Artur Wyrzykowski

Asus chce do firm
27 marca 2015
Najwięksi światowi dostawcy sprzętu komputerowego dla firm są słabi jak nigdy dotąd. Formę trzyma jedynie Lenovo, stale zwiększając swoją przewagę nad konkurencją. Dell po wykupieniu na własność przez Michaela Della (w 2013 r.) jeszcze nie odzyskał dawnej kondycji, a HP ma na głowie problem własnego podziału na część biznesową i konsumencką. Nic dziwnego, że próbują zyskać na tym inni, znani głównie z produktów do użytku domowego - należy do nich między innymi Asus.
Artur Wyrzykowski

Nie bój się o dane
11 grudnia 2014
Ultrabooki, smartfony, tablety czy nowe chromebooki wcale nie mają tak dużo przestrzeni dyskowej, by pomieścić wszystkie nasze dane, a tych z kolei jest coraz więcej. Ktoś powie, że można korzystać z chmury, która ma mnóstwo zalet, ale przecież i wad. W wielu wypadkach najprostszym rozwiązaniem jest uruchomienie własnego dysku sieciowego, o który trzeba samemu zadbać (nie jest to trudne), ale za to daje on stuprocentową niezależność.
Artur Wyrzykowski

Chrome-urządzenia od dziś oficjalnie
5 grudnia 2014
Tuż przed świętami, rzutem na taśmę, do polskich sklepów trafiają nowe komputery z systemem Chrome OS. Po raz pierwszy zostały zaprezentowane trzy lata temu – za granicą cieszą się umiarkowanym, ale stale rosnącym powodzeniem. Są niedrogie, więc na pewno przykują uwagę polskich odbiorców. Co warto o nich wiedzieć, by być zadowolonym z zakupu takiego sprzętu?
Artur Wyrzykowski

Dyski w sieci - teraz też od Lenovo
25 listopada 2014
Przed rokiem 2005 mało kto słyszał o chińskiej firmie Lenovo. W ciągu kilku lat opanowała rynek komputerów i tabletów, bardzo dynamicznie rozwija sprzedaż smartfonów i serwerów. Na co teraz postawi chiński producent?
Artur Wyrzykowski

Odświeżony Haswell, odświeżony FX
29 października 2014
Kilka miesięcy temu Intel wprowadził do sprzedaży serię procesorów Haswell Refresh. To nic nowego – stare układy o minimalnie poprawionych parametrach. Idąc w ślady konkurenta, również firma AMD zaproponowała nowe jednostki, choć z mniejszym rozmachem. Czy znajdziemy w nich coś ciekawego?
Artur Wyrzykowski

Komputery to przeszłość? Co z tabletami?
23 października 2014
Gdy branża komputerowa notowała kolejne, najbardziej dotkliwe od 20 lat spadki sprzedaży, zwolennicy rozwiązań mobilnych głosili koniec ery pecetów. Dziś firmy badające rynek mają wątpliwości również co do urządzeń mobilnych – albo obniżają prognozy wzrostowe, albo wręcz grożą zastojem na tym rynku. Czy to możliwe?
Artur Wyrzykowski

Nie tylko smartfony
29 września 2014
W ubiegłym tygodniu Asus obchodził 25-lecie swojego założenia, a święto to powiązano z premierą trzech smartfonów ZenFone, o których już pisaliśmy. Jednak firma pokazała również kilka bardzo ciekawych nowości komputerowych.
Artur Wyrzykowski

Co się psuje?
30 sierpnia 2014
Jaki sprzęt kupić, byśmy w czasie jego eksploatacji nie musieli denerwować się usterkami? Który producent daje największe szanse na to, że produkt będzie działał bezawaryjnie przynajmniej przez dwuletni okres gwarancyjny? Ostatnio takie pytania pojawiają się nawet częściej niż te dotyczące wydajności procesora, rozdzielczości ekranu i czasu działania na baterii. Są ludzie, którzy próbują na nie odpowiedzieć - z jakim skutkiem?
Artur Wyrzykowski

Internet (dziurawych) rzeczy
12 sierpnia 2014
Idea internetu rzeczy (Internet of Things, IoT) zakłada łączenie w jedną sieć wszystkich możliwych urządzeń. Dzięki temu w przyszłości mamy mieć pełną kontrolę np. nad swoim domem, choć przy okazji... tę kontrolę może mieć również ktoś niepowołany.
Artur Wyrzykowski

W dyskach coś drgnęło
6 sierpnia 2014
Dla wielu osób dyski SSD są najważniejszą innowacją, jaka wkradła się do komputerów w ciągu ostatnich lat. O ile procesory, układy graficzne czy chipsety płyt głównych przechodzą powolne przeobrażenia, to zmiana HDD na SSD stanowi nieprawdopodobny skok jakościowy. Jednak nawet w tym przypadku nastąpił chwilowy zastój, bo szybkie pamięci flash trafiły na wąskie gardło w postaci interfejsu SATA 3 i jego realną przepustowość 550 MB/s. Ale właśnie się to zmienia.
Artur Wyrzykowski

Jeszcze więcej praw dla kupujących. Czy słusznie?
31 lipca 2014
Handel w sieci przybiera na sile, i bardzo dobrze - ułatwia to funkcjonowanie zarówno sprzedawców, jak i kupujących. Ci drudzy mają swoje prawa, w sieci nawet większe niż w świecie rzeczywistym, a będzie jeszcze lepiej. Jednak trudno oprzeć się wrażeniu, że prawo za bardzo staje po stronie kupujących, przez co oni sami zaczynają na tym tracić.
Artur Wyrzykowski

Dwa miesiące z "polskim" smartfonem
24 lipca 2014
Podczas testów smartfonów oceniamy jakość wykonania, wydajność, czas pracy na akumulatorze. Jednak setki detali pomijamy, bo są one mało istotne - testowanie absolutnie wszystkiego spowodowałoby, że ważne cechy schodzą na dalszy plan, mają niższe wagi. Ale niektórym produktom, z różnych powodów, możemy poświęcić nieco więcej uwagi. Jak jednemu z urządzeń polskiej marki.
Artur Wyrzykowski

Pentium znów się kręci!
18 czerwca 2014
Przez ostatnie lata podkręcanie procesorów Intela było zarezerwowane tylko dla droższych układów Core z serii K. Ale z okazji 20-lecia marki Pentium firma przygotowała specjalny model niedrogiego procesora, który też "się kręci". Oto pierwsze wyniki testu Pentium G3258 Anniversary Edition.
Artur Wyrzykowski

Po co krzywe ekrany?
3 czerwca 2014
Telewizory Ultra HD nie należą już do rzadkości, a obecnie tytułem prawdziwego lidera wśród producentów sprzętu elektronicznego może nazwać się firma, która ma w swojej ofercie przynajmniej jeden model telewizora z zakrzywionym ekranem. Najlepiej jakby był to krzywy Ultra HD albo OLED. Wygięty smartfon będzie miłym dodatkiem. Jaki cel ma krzywienie ekranów, skoro do tej pory starano się robić je płaskie?
Artur Wyrzykowski

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto