Maciek Płochocki
Maciek Płochocki
Redaktor działu Technologie Mobilne, PC Format. Od 8 lat zajmuje się tematem telekomunikacji. Gdy zaczynał, czytelników ekscytowały bramki VoiP i ceny połączeń stacjonarnych. Obecnie, tak jak oni, koncentruje się na smartfonach i tabletach. Ewolucyjnie przystosowany do pracy z ekranami dotykowymi - posiada niecodziennie duże dłonie i długie palce.

Nie rakiety i czołgi – dobry kod najlepszą bronią
5 września 2017
Przemowy polityków z okazji rozpoczęcia roku szkolnego to zazwyczaj komunały i życzenia dla kadry nauczycielskiej. Ale nie gdy na mównicę wychodzi Władimir Putin. Prezydent Federacji Rosyjskiej pierwszego września mówił o znaczeniu sztucznej inteligencji, która jego zdaniem jest kluczem do rządzenia światem.
Maciek Płochocki

Google wskaże bezpieczne smartfony
30 sierpnia 2017
Premiera nowej wersji Androida pokazała, że Google bardzo poważnie podchodzi do kwestii bezpieczeństwa swojego systemu mobilnego. Nic dziwnego - cyberataki na OS się nasilają a szkodliwe oprogramowanie udaje się przemycić nawet do oficjalnego sklepu z aplikacjami. W obawie przed naruszeniem zaufania do swojej kluczowej usługi mobilnej firma będzie oznaczać sprawdzone urządzenia logotypem certyfikatu bezpieczeństwa.
Maciek Płochocki

Druga szansa Google Glass
19 lipca 2017
Po porażce wstępnej dystrybucji e-okularów Google wydawać się mogło, że firma nieprędko wróci do pomysłu chłodno przyjętego urządzenia. Tymczasem, nie minęły 3 lata, a nowa wersja okularów właśnie trafiła do produkcji. Jednak tym razem grupa odbiorców będzie inna.
Maciek Płochocki

Gdzie producent nie może, tam użytkownika pośle
10 lipca 2017
Gdy rok temu Motorola (wówczas jako Lenovo) prezentowała swój pierwszy telefon modułowy nie mogła podejrzewać, że zaledwie rok później będzie jedynym producentem tego typu urządzeń na rynku. Jeszcze 12 miesięcy temu przyszłość „legofonów” jawiła się jako świetlana. Potem idea dostała dwa mocne ciosy, które praktycznie ją pogrzebały – skasowanie Projektu Ara i wycofanie się LG z modułowej konstrukcji w modelu G6. Jednak w Motoroli stwierdzili, że jeśli powiedziało się „A”, trzeba powiedzieć „B”.
Maciek Płochocki

Artysta w smartfonie
19 kwietnia 2017
Każdy fotografujący, czy to smartfonem czy cyfrówką, zna smak rozgoryczenia tym co zobaczył na ekranie po pstryknięciu fotki. Rozdźwięk między sceną widzianą przez ludzkie oko a zdjęciem zarejestrowanym na matrycy cyfrowego aparatu jest momentami ogromny. Skoro jednak my wiemy jak powinno wyglądać zdjęcie dlaczego nie możemy nauczyć tego naszego aparatu?
Maciek Płochocki

Kto zawinił?
10 kwietnia 2017
Perspektywa autonomicznych samochodów polskim kierowcom musi wydawać się równie odległa co stan Kalifornia, będący kolebką i stolicą tego typu pojazdów. Tamtejsi uczestnicy ruchu, oprócz korków, mają na głowie flotę samochodów-robotów, które na co dzień poruszają się po kalifornijskich drogach. W momencie gdy od seryjnej produkcji pierwszych automatycznych aut dzielą nas raptem 3-4 lata, powraca dyskusja o podstawowych zasadach ich działa, bezpieczeństwie decyzji podejmowanych na drodze przez sztuczną inteligencję i odpowiedzialności robotycznych uczestników ruchu za wypadki
Maciek Płochocki

Nie taki Android zagrożony
5 kwietnia 2017
Mobilny system Google uchodzi za najbardziej narażony na ataki niebezpiecznego oprogramowania. To bezsprzecznie prawda. Inną kwestią pozostaje skala problemu i to, czy zwykły posiadacz smartfona z Androidem ma powody by czuć się zagrożonym.
Maciek Płochocki

Czas na drugą szansę
10 lutego 2017
Po początkowym efekcie "wow!" popularność inteligentnych zegarków osiadła na mieliźnie. Gdyby nie premiera pierwszego zegarka Apple, ta gałąź w sumie przydatnych gadżetów, mogła przedwcześnie zniknąć z rynku. Winne było Google, które chcąc uprzedzić sukces spodziewanego iWatcha (jak go wówczas nazywano) wypuściło niedopracowany system dedykowany elektronice noszonej. Dopiero obecnie, prawie trzy lata później, ma szansę naprawić swój błąd drugą edycją Android Wear.
Maciek Płochocki

Przedwczesna śmierć modułowych smartfonów
20 stycznia 2017
Będąc świeżo po teście pierwszego modułowego smartfonu Moto ciężko wyobrazić sobie świetlaną przyszłość tej technologii. Narzuca się wrażenie o słuszności skasowania przez Google Projektu Ara, który dawał największe nadzieje na zrealizowanie idei „legofonów”.
Maciek Płochocki

Dziwaczna strona CESu
12 stycznia 2017
Zakończone w weekend targi CES były pierwszą w tym roku okazją podejrzenia najbliższych planów czołowych producentów elektroniki. Ale z dala od największych konferencyjnych sal i gromadzących setki widzów prezentacji imprezę definiowały małe startupy próbujące swych sił, m.in. na rynku elektroniki noszonej. Pomysły, szukające potencjalnych inwestorów, często był z pogranicza żartu i snu wariata.
Maciek Płochocki

Gry w 4K, czyli Playstation 4 Pro w akcji - pierwsze wrażenia
10 listopada 2016
Zapowiedź nowej wersji konsoli PS4 podzieliła środowisko graczy. Znaczna część uważa, że sprzęt nie powinien wymagać aktualizacji w ramach trwającej generacji. Taki zabieg upodabnia bowiem konsole do pecetów. Sony nie zamierza jednak nikogo zmuszać do przesiadki i nie porzuci wspierania starszego modelu. Nowy zaś, adresowany jest obecnie głównie do posiadaczy telewizorów 4K.
Maciek Płochocki

Przyszłość należy do softu
19 października 2016
W przyszłym roku obchodzić będziemy dziesięciolecie początku ery smartfonów, którą zainaugurowała premiera pierwszego iPhona. Choć współczesne telefony od protoplasty różni technologiczna przepaść to jednak podstawowa koncepcja praktycznie się nie zmieniała i wyraźnie zaczyna się wyczerpywać.
Maciek Płochocki

Realizm bierze górę
18 sierpnia 2016
Google zweryfikowało swoje plany dotyczące smartfonów modułowych. Z hucznych zapowiedzi z 2014 roku zostało niewiele, a aktualny kształt projektu Ara ma więcej wspólnego z klasycznym smartfonem niż futurystycznym urządzeniem, które można budować jak z klocków.
Maciek Płochocki

Reklama na małym ekranie
13 lipca 2016
Tylko niespełna 1,5 proc. użytkowników Androida blokuje reklamy w mobilnej przeglądarce internetowej, podczas gdy na pecetach robi to ponad jedna-trzecia internautów. Jednak nachalne reklamy wyświetlane na małych ekranach zaczynają uprzykrzać życie także posiadaczom smartfonów i tabletów.
Maciek Płochocki

Pułapka szybkiego ładowania
1 lipca 2016
Producenci smartfonów i podzespołów poświęcają dużo uwagi problemowi skrócenia czasu, przez jaki telefon musi być podłączony do ładowarki. Tymczasem, na drugim biegunie, pojawił się pomysł celowego wydłużania ładowania, które ma chronić baterię przez zbyt szybkim zużyciem.
Maciek Płochocki

Samsung porzuca Androida?
25 maja 2016
W sieci pojawiła się informacja, że koreański koncern nie zamierza kontynuować swojej serii zegarków z systemem Android Wear. Skupi się na własnym oprogramowaniu Tizen, które z w powodzeniem stosuje w kilku urządzeniach. Po przetestowaniu obu rozwiązań, trzeba przyznać, że na takiej decyzji Samsung raczej nie straci.
Maciek Płochocki

Odzyskamy kasę z pre-paida?
17 maja 2016
Urząd Komunikacji Elektronicznej zaleca operatorom komórkowych wprowadzanie możliwości odzyskania, przez klientów, niewykorzystanych środków zgromadzonych na kartach pre-paid. Chodzi o niemała kwoty. Kliencie samego Orange mają na swoich kontach łącznie 221 mln zł.
Maciek Płochocki

Płać za to, jak jeździsz
4 maja 2016
Dane rejestrowane przez czujniki smartfonów znajdują coraz ciekawsze zastosowanie. Jednym z najnowszych pomysłów jest ich wykorzystanie podczas wyceny ubezpieczenia samochodu (polisy OC). Smartfon dostarczy ubezpieczycielowi informacji o tym kto jeździ bezpiecznie, a kto jest drogowym piratem i powinien płacić więcej za polisę.
Maciek Płochocki

e-Czytaj legalnie!
18 marca 2016
Nawet 50 proc. polskich czytelników e-book może pozyskiwać książki z nielegalnych źródeł. Jak zwykle, w przypadku takich komunikatów, badający pozostawiają sobie spory margines błędu. Niemniej, problem istnieje. Bo pobierający elektroniczne książki czasem stają się piratami nieświadomie. Mało komu przyjdzie do głowy, że profesjonalnie wyglądający e-book, za który właśnie zapłacił uczciwą cenę, pochodzi z nielegalnego źródła.
Maciek Płochocki

Pora zakończyć wojnę systemów
28 stycznia 2016
Walka o rynek smartfonów to już nie rywalizacja producentów na najlepsze modele. Prawdziwe starcie trwa między twórcami oprogramowania. Kto prowadzi – Google, Apple, a może czarny koń – Microsoft? Tak na prawdę, to nie istotne, bo nie tędy droga.
Maciek Płochocki

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto