A A A

Trzy to nie jeden

PC Format 4/2008
Chcesz korzystać na jednym komputerze z Windows i Linuksa, ale obawiasz się utraty danych? Dzięki naszemu poradnikowi bezboleśnie przebrniesz przez etapy instalacji różnych systemów na jednym komputerze.

Przygotowanie wolnego miejsca na dysku

Skoro już zabezpieczyłeś informacje rozruchowe twojego podstawowego systemu operacyjnego, czas na kolejny etap działań – uzyskanie wolnego miejsca na dysku dla systemów, które planujesz zainstalować. Ponieważ zgodnie z naszymi wcześniejszymi założeniami operacja ta będzie wymagała „odchudzenia” istniejącej partycji z systemem Windows XP, powinieneś zacząć od defragmentacji dysku, po to by zawartość dysku została upakowana w spójnym obszarze dysku a nie rozrzucona kawałkami po całej jego przestrzeni. Proces defragmentacji był już prezentowany na łamach PC Formatu, zatem odsyłamy do archiwalnego tekstu zamieszczonego na naszym CD. Gdy już zdefragmentujesz dysk (lub dyski) możesz przejść do kolejnego etapu.


Narzędziem, z którego będziesz korzystał w celu „odchudzenia” istniejących partycji, jest linuksowy program GParted. Zamieściliśmy go na naszym krążku w formie pliku obrazu płyty CD w formacie ISO. Zacznij zatem od przygotowania płytki na podstawie tego obrazu.


Uruchom komputer z przygotowanej na podstawie obrazu płytki – pamiętaj o odpowiednim zmodyfikowaniu ustawień rozruchowych w BIOS-ie komputera – komputer ma w pierwszej kolejności sprawdzać napęd optyczny pod kątem plików startowych. Na ekranie powinieneś zobaczyć menu uruchomieniowe Gnome Partition Editor, w którym pozostaw domyślne zaznaczenie i zatwierdź wybór, wciskając [Enter].


Na ekranie zaczną się wyświetlać różnego typu komunikaty. Zignoruj je i poczekaj, aż zostanie wyświetlony wiersz Load keymap. Wciśnij [Enter], by uaktywnić domyślny wybór. Następnie ponownie potwierdź kolejny wybór klawiszem [Enter]. Zaczną się wyświetlać kolejne komunikaty. Zachowaj cierpliwość.


Uruchomi się środowisko graficzne, w którym automatycznie otwarte zostanie okno główne programu GParted. Jeżeli masz kilka dysków (nie partycji) zainstalowanych w komputerze, wybierz ten, na którym chcesz uzyskać miejsce dla nowych systemów, wybierając go z listy wywoływanej kliknięciem w element widoczny w górnym prawym rogu okna programu.


Po wybraniu dysku w górnym pasku narzędziowym kliknij ikonę Resize/Move.


Zostanie wyświetlone okienko Resize/Move, w którym – za pomocą strzałek możesz przesuwać granice istniejącej partycji. Rozmiary partycji możesz także regulować ręcznie, wpisując odpowiednie wartości w pola:
Free Space Precending – pole do wprowadzenia, ile miejsca ma być wolnego PRZED już istniejącą partycją,
New Size – tu określasz nową objętość wcześniej istniejącej partycji,
Free Space Following – pole wartości określającej, ile miejsca ma być wolnego ZA już istniejącą partycją.

Wszystkie z pól tekstowych są ze sobą powiązane, wprowadzenie wartości w jednym z nich powoduje zmianę wartości co najmniej w jednym z pozostałych. Gdy już ustawisz właściwe wartości (wspomóż się ramką „Komfortowa przestrzeń dla różnych systemów”), kliknij przycisk Resize/Move.


Zadanie zmiany rozmiaru partycji zostanie dopisane do kolejki zadań programu GParted (jest ona wyświetlana w głównym oknie, w dolnej jego części). Zwróć uwagę na obszar nazwany unallocated, obrazujący odzyskane wolne miejsce. By wprowadzić zmiany w życie, kliknij Apply.


Program wyświetli komunikat – żądanie potwierdzenia operacji. Kliknij przycisk Apply. Zostanie wyświetlone okno obrazujące postęp operacji zmiany rozmiaru. Poczekaj na jej zakończenie, po czym zamknij program i zrestartuj komputer (nie zapominając o wyjęciu niepotrzebnej już płytki z programem GParted.

Komfortowa przestrzeń dla różnych systemów

Ile miejsca na dysku zajmuje system operacyjny? Bez względu na to, ile – pozostawienie wolnej przestrzeni tylko na sam system nie rozwiązuje sprawy. Z pewnością będziesz chciał na każdym z instalowanych systemów doinstalowywać jakieś programy, zapisywać pliki itp. Dlatego poniżej wymieniliśmy minimalne naszym zdaniem wymagania względem przestrzeni dyskowej dla niektórych systemów operacyjnych. Podkreślamy – do samej instalacji systemu wystarczy sporo mniej. 2 GB w przypadku XP – 16 GB w przypadku Visty i ok. 2–6 GB w przypadku Linuksa (zależnie od dystrybucji). Ale nie zapominaj o dodatkowych danych.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Artykuły z wydań

  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2016
  • 2015
  • 2014
  • 2013
  • 2012
  • 2011
  • 2010
  • 2009
  • 2008
  • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto