A A A

Bezpłatne gry online

PC Format 8/2017
Lato przed monitorem nie musi oznaczać samotnej rozrywki. Proponujemy dwudziestkę gier, dzięki którym bez uiszczania opłat dołączysz do tysięcy entuzjastów zabawy online. Coś dla siebie znajdą fani ergpegów, strzelanek, a nawet gier karcianych. Michał Amielańczyk


Brak opłat nie jest domeną minigier w przeglądarce i bliźniaczo podobnych „mobilek”, o których bez mikropłatności lepiej zapomnieć. Wybrane przez nas tytuły nie ustępują jakością produkcjom wymagającym zakupu i choć muszą w jakiś sposób na siebie zarabiać, każdy z nich zapewni rozrywkę na wiele wieczorów także bez kupna subskrypcji premium czy płatnych dodatków.

Guild Wars 2


W tym MMO fantasy darmowa jest zawartość „podstawki”, ale dostępny świat i tak przytłacza rozmiarami wszystko, co dodało płatne rozszerzenie, a ograniczenia bezpłatnych kont są zaskakująco nieuciążliwe. Poza tym GW2 jak mało który sieciowy erpeg pozwala cieszyć się rozwijaniem początkującego maga czy wojownika – świetnie zaprojektowane mapy olśniewają widokami, dostępne zadania zmieniają się wraz z aktywnością graczy, współpraca jest możliwa nawet bez łączenia w drużyny, a na bieżąco korygowany poziom awatara sprawia, że nie ma tu jednej słusznej kolejności zwiedzania krain – wszędzie czekają wyzwania i żadna lokacja nie jest pusta. Jeśli dodać do tego dynamiczną walkę, w której brakuje sztywnego podziału funkcji w drużynie, z pomysłem przygotowane lochy, starcia setek graczy w pełnym oblężeń trybie walk między serwerami, solidną fabułę, przyjazną społeczność i bardzo uczciwe Player vs Player – trudno o lepszą sieciówkę.
Gatunek: MMORPG
Adres: www.guildwars2.com

Planetside 2


Popularność tej gry nieco zmalała, ale PS2 stanowi oryginalny futurystyczny shooter, gdzie podzieleni na trzy frakcje gracze nie są zamknięci na małych arenach. Zamiast tego walczy się w otwartym świecie o kontrolę nad dynamicznie zmieniającymi się obiektami, a w starciach wspomagają graczy pojazdy bojowe. Ilekroć uda się wziąć w potyczce z udziałem minimum kilkudziesięciu osób, gra naprawdę zaczyna przypominać pole bitwy, gdzie podział zadań i ról w oddziale jest kluczowy.
Gatunek: FPS
Adres: www.planetside2.com

Secret World Legends


Tuż po zamknięciu tego numeru PC Formatu miała zadebiutować odświeżona wersja The Secret World – MMORPG niedocenianego, ale i jednego z najniezwyklejszych pod względem realiów. W alternatywnej rzeczywistości mieszają się współczesne teorie spiskowe, legendy i fantastyka, trafić można tu i do Transylwanii, i do Egiptu. Typowe dla sieciówek zadania i lochy są przeplatane zagadkami godnymi solidnej gry przygodowej zahaczającej czasem o horror – spotkać można nawet Cthulhu. Nie dziwi więc, że tytuł jest przyjazny graczom preferującym samotną zabawę.
Gatunek: MMORPG
Adres: secretworldlegends.com

Path of Exile


Tytuł studia Grinding Gear Games dowodzi, że produkcje bezpłatne bywają nawet lepsze od kosztownej konkurencji – w tym wypadku przede wszystkim od Diablo 3. Path of Exile to klasyczny hack’n’slash, w którym zakuty w zbroję bądź przyodziany w magiczne szaty bohater wśród fontann krwi eksterminuje legiony stworów, podnosząc coraz to nowe łupy, poprawiając statystyki, ulepszając stosowane ataki i zaklęcia. Gracze cenią PoE nie tylko za bardziej ponury, odrobinę „śródziemnomorski” klimat i większe możliwości personalizowania awatara, ale i za należytą motywację do tworzenia stale nowych postaci – pozwalają na to wprowadzające istotne zmiany w mechanice ligi sezonowe. Prawdopodobnie w lipcu ukaże się The Fall of Oriath, potężne (darmowe!) rozszerzenie zmieniające sposób przechodzenia PoE, a to idealna okazja, by dołączyć do reszty graczy.
Gatunek: RPG akcji
Adres: www.pathofexile.com

Orcs Must Die! Unchained


Lekka atmosfera nie przeszkadza tu w oglądaniu fontann krwi tryskających z zielonoskórych ofiar – dobrani w trzyosobowe zespoły gracze muszą zatrzymać orcze hordy próbujące wedrzeć się do umieszczonego na końcu planszy portalu. Odeprzeć nasilające się z każdą falą natarcie pomagają zarówno ewoluujące zdolności poszczególnych herosów, jak i rozmieszczane w korytarzach rozmaite pułapki, od gorącego węgla i spowalniającej smoły po samoczynny młot montowany pod sklepieniem. W grze dostępny jest też tryb Sabotage, w którym dwie drużyny przeszkadzają sobie wzajemnie, samemu podsyłając konkurencji agresorów.
Gatunek: tower defense
Adres: orcsmustdie.com

Warframe


Przygotowana przez Digital Extremes strzelanka imponuje swobodą doskonale animowanych ruchów bohaterów – postacie wykonują podwójne skoki, ślizgi i biegają po ścianach, jednocześnie pożytkując tworzące olbrzymi arsenał broń zasięgową oraz rozmaite ostrza. Każdy tytułowy warframe – pancerz wspomagany – zapewnia inne atrybuty i zestaw zdolności, które gracze mogą spożytkować głównie w misjach kooperacyjnych, układających się w historię konfliktu szeregu frakcji o władzę nad galaktyką. Niestety mimo losowego generowania poziomów gra wymaga dość częstego ich powtarzania, zwłaszcza jeśli chce się korzystać z dobrodziejstw innych warframe’ów. Dostępne są też balansowane osobno walki PvP, gdzie co bardziej „nieuczciwe” ataki zostały osłabione.
Gatunek: akcja
Adres: www.warframe.com


Tagi: internet gry
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto