A A A

Czapka niewidka

PC Format 1/2018
Jeśli cenisz sobie bezpieczeństwo i prywatność w internecie, zainstaluj pełną wersję PriWeb z naszej płyty. Jest to aplikacja typu VPN, dzięki której adres IP komputera zostanie utajniony, a połączenie z siecią będzie szyfrowane. Sylwester Żochowski


Bezustanne śledzenie przez serwisy społecznościowe i zarzucanie reklamami podczas przeglądania stron WWW, kradzieże haseł i numerów do kart kredytowych czy wycieki poufnych danych to sytuacje, które mogą przytrafić się każdemu, kto korzysta z sieci. Ustrzec się przed inwigilacją pomoże program PriWeb 2017, który pozwala anonimowo korzystać z serwisów online, blokuje reklamy i nie dopuszcza do ciągłego śledzenia twojej aktywności. Podstawową jego zaletą jest możliwość bezpiecznego przeglądania stron WWW. Aplikacja zastępuje IP komputera adresem jednego z serwerów wchodzących w skład sieci VPN i dodatkowo szyfruje całą komunikację, dzięki czemu użytkownik staje się „niewidzialny”. PriWeb 2017 otwiera też drogę do treści (np. serwisów wideo), do których ograniczono dostęp, stosując blokady regionalne.

Aktywacja i testowanie działania „niewidzialności”

Dzięki uproszczonej obsłudze programu można jak co dzień korzystać z internetu, będąc jednocześnie chronionym i anonimowym użytkownikiem.


Po zalogowaniu otworzy się okno bezpiecznej przeglądarki stron WWW. Na górnym pasku widoczny jest wskaźnik 5 GB of 5 GB informujący o stanie wykorzystania pakietu transferu danych.


W dolnej części okna widoczne są skróty do serwisów online Google, YouTube oraz do strony internetowej producenta programu, firmy Abelssoft. Już teraz możesz przeglądać strony WWW, ale ochrona VPN pozostaje na razie nieaktywna.


Aby włączyć zabezpieczenie, kliknij ikonę Select VPN. Na rozwiniętej liście wskaż jeden z dostępnych serwerów, np. Singapore i wciśnij widoczny przy jego nazwie przycisk Select.


Wskazany serwer zostanie oznaczony jako Current i od tej chwili twój komputer będzie widoczny w sieci jako maszyna łącząca się z internetem z Singapuru.


Aby przetestować działanie aplikacji, porównamy adresy IP komputera przed i po aktywowaniu trybu anonimowości. Wyłącz ochronę, rozwijając listę serwerów i klikając Do not use a VPN!.


Aby sprawdzić, jaki jest twój autentyczny IP widziany przez innych w internecie, w polu adresu wpisz: http://www.moje-ip.eu. Na stronie wyświetli się unikatowy adres IP komputera Moje IP, za pośrednictwem którego można ustalić twoją tożsamość. Poniżej na mapie pokazana jest lokalizacja komputera.


Teraz uaktywnij ochronę, wykonując czynności opisane w kroku tego warsztatu. Ikona Select VPN zmieni kolor na zielony, informujący, że tryb „niewidzialności” został aktywowany.


Od tej chwili twoja tożsamość jest chroniona. Wejdź ponownie na stronę http://www.moje-ip.eu, aby przekonać się, że tym razem rozpoznawany adres twojego komputera jest zupełnie inny, a lokalizacja wskazuje, że połączyłeś się z siecią w Singapurze.


Z przeglądarki PriWeb możesz korzystać tak samo, jak dotychczas z aplikacji Firefox czy Chrome. Możesz dodawać ulubione adresy stron, pobierać pliki, korzystać z kart ułatwiających nawigację między otwartymi stronami itd.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościAlexa zamilkła w Europie
23 stycznia 2022
Usługa wirtualnego asystenta Amazona nieaktywna w Wielkiej Brytanii i na kontynencie europejskim.

Artykuły z wydań

 • 2022
 • 2021
 • 2020
 • 2019
 • 2018
 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 1/2022
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto