A A A

Na dużym ekranie

PC Format 2/2017
Komputer w swojej standardowej formie zawsze ma zbyt mały ekran, by zapewnić atrakcyjną rozrywkę. Duży telewizor, a jeszcze lepiej projektor w połączeniu z dobrym nagłośnieniem to jest to! grzegorz łukasik


Odbiorniki telewizyjne już dawno wyprzedziły swoimi możliwościami technologie przesyłu obrazu telewizyjnego. Przykładem jest obraz 4K czy technologia HDR – coś, co w „zwykłej” telewizji szybko się nie pojawi. Natomiast rozwiązania te przydają się podczas oglądania obrazu z innych źródeł, m.in. komputerów, płyt Blu-ray czy usług oferujących streaming wideo.

Telewizja w 4K

Jednym z podstawowym dylematów towarzyszących przeglądaniu oferty telewizorów jest wybór rozdzielczości. Nie tak dawno standardem był tryb Full HD (1920x1080 pikseli), co jest uzasadnione obecnością programów HD w telewizji naziemnej i kablowej, możliwością podłączenia odtwarzacza Blu-ray czy graniem właśnie w takiej rozdzielczości.

Najnowsze serie telewizorów mają ekrany Ultra HD (UHD, 3840x2160 pikseli), które występują również pod nazwą 4K. Pierwsza to oficjalna nazwa trybu pracy, druga zaś – określenie marketingowe. Potrzeby korzystania z tak wysokiej rozdzielczości nie da się uzasadnić w prosty sposób.

W celu uzyskania obrazu telewizyjnego UHD potrzebne jest nagranie i obróbka materiału w takiej właśnie natywnej rozdzielczości. Stacje telewizyjne musiałyby pozbyć się nowoczesnego, kosztownego sprzętu, jakim dysponują, by następnie kupić jeszcze nowocześniejsze i droższe urządzenia. Do nadawania obrazu o takiej rozdzielczości potrzebne jest również bardzo szerokie pasmo radiowe. Choć TVP w ubiegłym roku przeprowadziła już pierwsze testowe transmisje 4K, gigantyczne koszty nieprędko pozwolą na wykorzystanie tej technologii w praktyce.

Inne źródła treści

Większe są szanse na obejrzenie pojedynczych produkcji filmowych w wysokiej rozdzielczości. Takie filmy są sprzedawane m.in. na płytach UHD Blu-ray. Jest ich niewiele i są niestety drogie – ok. 130–200 zł za film. Na razie jest też spory problem z odpowiednimi odtwarzaczami – to zaledwie kilka modeli, z których najmniej kosztuje Samsung K8500 za 1500 zł.

Firma LG poszła nieco inną drogą – od ubiegłego roku dostępna jest usługa, która umożliwia oglądanie za darmo produkcji Filmbox 4K na telewizorach o takiej rozdzielczości. Na liście jest kilkadziesiąt tytułów, z których do gustu może przypaść kilka. Na początek być może to wystarczy, ale gdzie docelowo szukać produkcji 4K?

Na szczęście wszystkie nowoczesne telewizory są wyposażone w systemy Smart TV (LG webOS, Samsung Tizen, Android TV wykorzystywany przez Sony czy Philipsa). Mają też aplikacje takie jak YouTube, Netflix, Amazon, Dailymotion, National Geographic i wiele innych. Są to źródła treści, w których jest już naprawdę dużo materiałów 4K. Podłączenie komputera do telewizora oznacza dodatkowe możliwości, choćby granie w trybie 4K. Trzeba jedynie pamiętać o tym, że potrzeba do tego karty graficznej o bardzo dobrej wydajności, ale nie jest to bariera nie do pokonania.

Zatem zakup telewizora 4K wcale nie jest pozbawiony sensu. Nawet jeśli w telewizji czy na płytach znajdziesz niewiele treści, to możesz ją uzyskać z internetu albo z własnego komputera. Tym bardziej że ceny telewizorów 4K zaczynają się od 1500 zł, a duże modele 55-calowe kosztują niecałe 3000 zł. Są niewiele droższe niż analogiczne odbiorniki z ekranami Full HD.


Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Klawiatura Sharkoon MECH SGK3 RGB
18 listopada 2017
Niemiecki producent Sharkoon wypuszcza na nasz rynek nową wersję swojego najlepiej sprzedającego się mechanika. Mowa o klawiaturze gamingowej...


Artykuły z wydań

 • 2017
 • 2016
 • 2015
 • 2014
 • 2013
 • 2012
 • 2011
 • 2010
 • 2009
 • 2008
 • 2007
Zawartość aktualnego numeru

aktualny numer powiększ okładkę Wybrane artykuły z PC Format 12/2017
Przejdź do innych artykułów
płyta powiększ płytę
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto