A A A

Nowe przecieki na temat GeForce RTX 30XX

24 sierpnia 2020, 14:20
Wygląda na to, że RTX 3090 będzie (dosłownie) potężny.
 Nowe przecieki na temat GeForce RTX 30XX

 

1 września Nvidia zapowie serię RTX 3000

 

Na tydzień przed debiutem sprzętu opartego o nową architekturę Ampere pojawiły się już pierwsze przecieki. Najprawdopodobniej tego dnia koncern zdecyduje się zaprezentować topowy model oznaczony jako 3090. Ujawnione w weekend pierwsze zdjęcia sprzętu sugerują, że GPU zajmie naprawdę sporo miejsca w obudowie.

 

Prądożerca?

 

Inną ciekawostką są zdjęcia nowego, 12-pinowego złącza zasilania. Poprzednia generacja wykorzystywała 6-8 złącz, a zmiana może wynikać z samej architektury. Możliwe też, że nowa wtyczka zasilająca trafi tylko do najdroższego modelu. Pomimo większej liczby pinów, złącze będzie mieć podobne wymiary. W sieci pojawiły się już także zdjęcia specjalnego przewodu zasilającego, wraz z opakowaniem.

Ciekawostką jest umieszczona na nim informacja o zalecanym zasilaczu o mocy 850 W, czyli o około 25% więcej, niż w przypadku poprzedniej generacji. Rzeczywisty pobór mocy będzie oczywiście odczuwalnie niższy, ale i tak RTX 3090 będzie mieć wyraźnie wyższe zapotrzebowanie od RTX 2080 Ti. Trudno jednak na ten moment powiedzieć, jak będzie to wyglądać w słabszych modelach.

 

Nowy mocarz

 

Specyfikacji sprzętu jeszcze nie znamy, ale pogłoski mówią o nawet 50% wydajniejszym GPU niż topowe obecnie 2080 Ti. W sieci pojawił się już pierwszy test wydajności.

Karta, na której go wykonano, nie została poprawnie zidentyfikowana przez programy, ale biorąc pod uwagę 22–30% lepsze wyniki od Titana V oraz 2080 Ti, jest to najprawdopodobniej RTX 3080. Widać jednak, że używany do testów 3D Mark nie potrafi jeszcze prawidłowo zidentyfikować sprzętu, wątpliwości budzi m.in. niska częstotliwość taktowania zegara w trybie Boost. Do przytoczonych wyników należy więc wciąż podchodzić z lekką rezerwą.

Prawdopodobnie karta będzie wyposażona w 5248 jednostek CUDA oraz 24 GB pamięci nowej generacji, na szynach 384 bitowych. Znaczący wzrost mocy będzie też wiązał się z wysoką ceną, prawdopodobnie będzie oscylować w granicach 1400 dolarów. Tańsze modele pojawią się natomiast w kolejnych miesiącach.

fot. Nvidia

 


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościPierwszy iPhone
24 września 2020
Tym razem na pożółkłych kartkach gości pierwszy smartfon wyprodukowany przez Apple'a.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto