A A A

10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o technologii OLED

9 listopada 2009, 14:27
10 rzeczy, które powinieneś wiedzieć o technologii OLED

Zapowiedzi firmy LG, że w 2010 roku pojawi się na rynku pierwszy „pełnowymiarowy”, 32-calowy telewizor z wyświetlaczem OLED to dobry moment na przyjrzenie się tej technologii. Niewykluczone, że już za 10 lat innych telewizorów w sprzedaży nie będzie, a technologia LCD będzie równie przestarzała, jak kineskopy.

1.Czym jest OLED?
Wynalezione przez Kodaka w latach 80. „Organiczne Diody Emitujące Światło” (Organic Light Emitting Diode – OLED) to wyświetlacze, w których warstwy materiału organicznego są wprasowane między anodę i katodę (patrz grafika). Materiał organiczny emituje światło, gdy przepływa przez niego prąd elektryczny.

2.Niepotrzebne zewnętrzne podświetlanie
W telewizorach ciekłokrystalicznych LCD oraz LED LCD świetlówki lub diody LED podświetlają ekran od zewnątrz (z tyłu lub z boku). W telewizorach OLED źródłem światła jest każda organiczna dioda, będąca jednocześnie pikselem obrazu.  Pod tym względem technologia OLED jest bardziej podobna do PDP (panele plazmowe) niż LCD z tą różnicą, że piksele plazmy to miniaturowe świetlówki, wielokrotnie większe od diod organicznych i zużywające o wiele więcej prądu.

3.OLED będzie technologią, która odeśle do lamusa LCD oraz LED LCD
Telewizory zbudowane w technologii OLED maja kilka istotnych przewag na odbiornikami LCD. Dzięki temu, że nie potrzebują zewnętrznego podświetlania, mogą być niesamowicie cienkie. Pierwszy „rynkowy” OLED, Sony XEL-1, ma grubość zaledwie 3 mm, a 21-calowy prototyp tej firmy – zaledwie 1,4 mm! Piksele OLED mogą być włączane i wyłączane o wiele szybciej, niż w telewizorach LCD, co daje lepszy poziom odświeżania obrazu, doskonały kontrast i jasność. Są też o bardziej energooszczędne.

4.Sony, LG i Samsung to wiodący producenci OLED TV
Trzech producentów postanowiło zdecydowanie rozwijać tą technologię. Na razie jedynym dostępnym na rynku telewizorem OLED jest 11-calowy Sony XEL-1. W grudniu ma się pojawić 15-calowy LG, ale prawdziwy wysyp telewizorów OLED zapowiadany jest na najbliższy rok-dwa. Będą to 27-calowy Sony, 32-calowy LG oraz 31-calowy Samsung.

5.Technologia OLED jest już popularna obecnie
Ale niestety, nie w telewizorach wymagających dużych wyświetlaczy. Tam jednak, gdzie mały rozmiar jest pożądany, OLED zdobywa rynek telefonów komórkowych, sprzętów multimedialnych oraz cyfrowych kamer. Wyświetlacze OLED można znaleźć w nowych odtwarzaczach Xperia X2 oraz X-series Walkman firmy Sony Ericsson, Sansa Clip+, aparacie fotograficznym Nikon Coolpix S70 czy keyboardzie OCZ Sabre OLED Keyboard - donosi www.multi-blog.pl.


PC Format
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościSamsung planuje nowy tablet
23 stycznia 2019
Koreańska marka wciąż wierzy w tablety. Z tego powodu przygotowuje się do prezentacji nowego modelu z Androidem.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto