A A A

40 lat temu bił Apple'a na głowę...

23 lipca 2020, 08:20
W cyklu „czwartki – IT pożółkłe kartki" przedstawiamy króciutką historię komputera osobistego TRS-80.
40 lat temu bił Apple'a na głowę...

4 kilobajty (sic!) RAM-u

3 sierpnia 1977 r. do sklepów trafił komputer osobisty TRS-80 Mark I, opracowany przez Radio Shack. Maszynka miała w pierwszej wersji 4 KB pamięci RAM i wbudowany interpreter Basicu, grafikę monochromatyczną w rozdzielczości 64x16 (tylko tryb tekstowy) oraz możliwość podłączenia magnetofonu kasetowego jako pamięci masowej. Była więc pierwszym zwiastunem nadchodzącej fali popularnych domowych komputerów osobistych.

Wyceniany początkowo na 399 dolarów (lub 599 dolarów w zestawie z monitorem i magnetofonem) komputer sprzedawał się znakomicie – znacznie lepiej niż jego największy konkurent Apple II. Szczególną popularnością cieszył się w Stanach Zjednoczonych.

Produkcję TRS-80 (tzn. pierwszej wersji) zakończono w 1980 r., ale był na tyle popularny i dysponował tak obszerną biblioteką oprogramowania, że jego rozmaite klony (w tym polski Meritum) były w użyciu niemal do końca lat 80. XX w. Ostatnią wersję komputera – mark IV – produkowano do roku 1991.

TSR-80

fot. Daniel Schwen/Wikipedia (CC BY-SA 4.0)


Jerzy Poprawa
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościPierwszy iPhone
24 września 2020
Tym razem na pożółkłych kartkach gości pierwszy smartfon wyprodukowany przez Apple'a.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto