A A A

5G i samochody

23 czerwca 2021, 13:00
Amerykański producent półprzewodników GlobalFoundries zainwestuje 4 miliardy dolarów w fabrykę w Singapurze.
5G i samochody

Rosną przychody z produkcji półprzewodników

Firma buduje zakład z myślą o dostarczaniu układów dla potrzeb branży motoryzacyjnej i producentów systemów 5G. Przedsiębiorstwo informuje, że podpisało już wiele długoterminowych umów z klientami.

Uruchomienie nowej fabryki jest planowane na 2023 rok; obiekt powstanie dzięki wkładowi finansowemu przyszłych odbiorców chipów.

Marka GlobalFoundriesjest własnością Mubadala Investment Company – państwowego funduszu Zjednoczonych Emiratów Arabskich .

Światowe przychody z produkcji półprzewodników wzrosły o 10,8% rok do roku, osiągając w 2020 roku poziom 464 miliardów dolarów. Zgodnie z prognozami rynek będzie nadal rósł w tempie 12,5% w obecnym roku, osiągając 522 miliardy dolarów. Firma badawcza IDC wskazała na szybko rozwijające się rynki 5G, motoryzacyjne, konsumenckie i komputerowe jako kluczowe czynniki napędzające popyt na półprzewodniki.

Przychody z chipów do smartfonów wzrosną o 23,3%, osiągając w tym roku poziom 147 miliardów dolarów – przewiduje IDC. Dyrektor firmy ds. badań, Phil Solis, powiedział: „Rok 2021 będzie szczególnie ważny dla producentów półprzewodników, ponieważ aparaty 5G przejmą 34% wszystkich dostaw dla telefonów komórkowych".

 

Światowy niedobór

Dyrektor generalny GlobalFoundries, Tom Caulfield, dodał, że firma przyspieszyła inwestycje na całym świecie w ramach działań mających na celu rozwiązanie problemu globalnego niedoboru półprzewodników.

Fabryka w Singapurze zwiększy moce produkcyjne firmy o 450 000 sztuk 300-milimetrowych wafli półprzewodnikowych rocznie (do około 1,5 miliona).

Decyzja o wybudowaniu nowego zakładu została ogłoszona we współpracy z Radą Rozwoju Gospodarczego Singapuru. Prezes agencji rządowej, Beh Swan Gin, podkreślił w oświadczeniu, że globalny popyt na chipy jest napędzany przez rozwijające się nowe gałęzie gospodarki, takie jak sztuczna inteligencja, a ten segment jest „kluczowym filarem" krajowego sektora produkcyjnego.

fot. Pixabay


Sebastian Nanasik
Tagi: ciekawostki
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto