A A A

AI oceni, czy kot odczuwa ból

28 lipca 2021, 14:40
Użytkownicy iOS-a mogą zainstalować na telefonach specjalną aplikację.
AI oceni, czy kot odczuwa ból

Dla kociarzy

Każdy opiekun kota prawdopodobnie miał kiedyś problem z określeniem, czy zwierzę jest chore lub cierpi – koty to bardzo skryte zwierzęta i zupełnie inaczej okazują, że odczuwają ból niż np. psy. Kanadyjska firma Sylvester.ai zaprezentowała aplikację Tably, która może pomóc kociarzom. Korzystając z kamery smartfona, Tably oceni, czy kot odczuwa ból. Miche Priest z Sylvester.ai tłumaczy, że sztuczna inteligencja w aplikacji została rozwinięta dzięki uczeniu maszynowemu i analizie wielu zdjęć kotów.

Aplikacja weźmie pod uwagę m.in. ułożenie głowy i uszu, zwężenie oczu, napięcie pyska i wąsy, a następnie oceni je zgodnie z kryteriami tzw. Feline Grimace Scale (FGS) – skali pomagającej oszacować cierpienie kota. Według badań z 2019 r., FGS jest rzetelnym i godnym zaufania narzędziem do oceny ból odczuwanego przez zwierzę.

 

Pomoc w leczeniu

Tably może pomóc również mniej doświadczonym weterynarzom, którzy nie nabrali jeszcze wprawy i intuicji, by samodzielnie stwierdzić, czy ich pacjent cierpi. Niestety aplikacja ma również mankamenty - jak wskazują weterynarze, do jednoznacznego zawyrokowania, czy kot odczuwa ból, trzeba zwrócić uwagę również na jego mowę ciała i zmianę zwyczajów (np. żywieniowych). Diagnoza wydana przez Tably opiera się jedynie na wyglądzie pyszczka zwierzęcia i dlatego nie zawsze jest miarodajna.

fot. Pixabay


Paweł Bartoszewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościAlexa zamilkła w Europie
23 stycznia 2022
Usługa wirtualnego asystenta Amazona nieaktywna w Wielkiej Brytanii i na kontynencie europejskim.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto