A A A

AI pomoże zapobiegać samobójstwom

1 lipca 2021, 14:30
System monitoringu w Seulu będzie wykrywać osoby noszące się z zamiarem popełnienia samobójstwa.
AI pomoże zapobiegać samobójstwom

Elektroniczne oko ratuje życie

Od kwietnia 2020 r. algorytmy sztucznej inteligencji są wykorzystywane w Korei Południowej do analizowania wzorców zachowań samobójczych pozyskanych z monitoringu i nagrań służb ratowniczych. AI dostrzega subtelne, powtarzające się elementy zachowań, takie jak wahanie się potencjalnego samobójcy, dzięki czemu może rozpoznawać zamiar odebrania sobie życia szybciej i efektywniej niż zrobiłby to człowiek.

W październiku rozpocznie się pilotażowy projekt, w ramach którego sztuczna inteligencja będzie analizować dane z monitoringu w Seulu, a gdy zauważy ryzyko próby samobójczej, natychmiast poinformuje odpowiednie służby. Inicjatorzy projektu wskazują, że kolejną z zalet systemu jest ograniczenie fałszywych alarmów, które z powodu znacznej liczby samobójstw w Korei Południowej są często  zgłaszane służbom ratuowniczym.

 

Plaga samobójstw

Korea Południowa (w 2019 r. zamieszkiwały ją 52 miliony ludzi) ma najwyższy wskaźnik samobójstw wśród krajów należących do OECD. Według rządowych danych, ponad 13 700 osób w ciągu roku odbiera sobie życie. Co roku zgłaszane jest niemal 500 prób samobójczych na 27 mostach rzeki Hangang. Największy wzrost samobójstw wystąpił w 2020 r. – liczba interwencji służb ratunkowych zwiększyła się o ok. 30% w stosunku do poprzednich lat. Pandemia koronawirusa spowodowała w Korei Południowej kryzys ekonomiczny, którego wynikiem są coraz częstsze próby samobójcze również wśród dwudziesto- i trzydziestolatków.

fot. Pixabay


Paweł Bartoszewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Rewolucyjna przyczepa Airstream
26 stycznia 2022
Thor Industries – producent pojazdów rekreacyjnych zaprezentował przyczepę Airstream eStream wspomaganą holowaniem elektrycznym.


Tor się odwołuje
25 stycznia 2022
Przedstawiciele projektu Tor odwołają się od decyzji blokującej dostęp do sieci.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto