A A A

Amerykańscy giganci pod naciskiem rosyjskich ustawodawców

21 czerwca 2021, 15:30
Rosyjscy prawodawcy przyjęli ustawę, która pod groźbą kar zobowiązuje amerykańskich gigantów technologicznych do otwarcia biur w Rosji.
Amerykańscy giganci pod naciskiem rosyjskich ustawodawców

Nowe prawo w Rosji

Jest to kolejna odsłona tzw. "Internetowej suwerenności" czyli nowej architektury sieci tworzonej przez Kreml. Według prezydenta Putina chroni ona państwo przed cyberatakami; krytycy uznają te działania za próbę izolacji rosyjskiej części sieci.

W ostatnich miesiącach Rosjanie rozprawili się z amerykańskimi firmami internetowymi. W marcu br. spowolnili ruch internetowy Twittera, aby ukarać go za nieusuwanie treści zakazanych przez Moskwę.

Nowe prawo, które przeszło trzecie i ostatnie czytanie w niższej izbie parlamentu, wymaga, aby operatorzy zagranicznych strony mających ponad pół miliona użytkowników dziennie założyli lokalne oddziały lub rosyjskie podmioty prawne. Brak takiego wymogu pozwala obecnie zagranicznym firmom pozostawać poza jurysdykcją Rosji – twierdzą autorzy ustawy. Witryny zarządzane przez operatorów, którzy nie spełnią wymagań od 2022 roku, zostaną oznaczone jako niezgodne z prawem, mogą zostać wykluczone z wyników wyszukiwania oraz objęte zakazem reklamowania się w nich na terenie Rosji – wynika z informacji na stronie internetowej parlamentu.

Przed wejściem w życie ustawa musi zostać zatwierdzona przez izbę wyższą parlamentu i podpisana przez prezydenta Władimira Putina. Powszechnie uważa się, że tak się stanie.

fot. Pixabay


Sebastian Nanasik
Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto