A A A

Android czy iOS - co jest bezpieczniejsze?

28 września 2016, 14:05
Eksperci z firmy G Data zastanawiają się, który z dwóch popularnych mobilnych systemów operacyjnych jest bezpieczniejszy. Czy w ogóle da się odpowiedzieć na to pytanie?
Android czy iOS - co jest bezpieczniejsze?

 

W ubiegłym roku spustoszenie wśród właścicieli smartfonów siał wirus Stagefright. Na jego atak było podatnych aż 95 proc. inteligentnych telefonów z Androidem. Czy to oznacza, że właściciele iPhone'ów mogą spać spokojnie? Niezupełnie. Telefony z nadgryzionym jabłuszkiem mają 12 proc. udział w rynku smartfonów. To wystarczająco dużo, aby stać się obiektem zainteresowania hakerów. Poza tym powszechnie wiadomo, że użytkownicy iPhone'ów znacznie częściej korzystają z internetu, realizują płatności czy zakupy online aniżeli właściciele komórek z Androidem. - wyjaśnia Robert Dziemianko z G DATA.

Otwarty, ale czy bezpieczny ekosystem?

Właściciele smartfonów bardzo często pobierają aplikacje ze sklepów AppStore oraz Google Play. Oba są regulowane i weryfikowane przez Google oraz Apple, aczkolwiek na platformy dostają się niebezpieczne aplikacje. Fachowcy są na ogół zgodni, iż dzięki restrykcyjnej polityce bezpieczniejszy jest AppStore. Apple utrzymuje ścisłą kontrolę nad całym ekosystemem, począwszy od sprzętu i systemu operacyjnego aż po aplikacje i akcesoria. To ułatwia ochronę, choć nie gwarantuje 100 procentowego bezpieczeństwa. Świadczą o tym przypadki rozprzestrzeniania się groźnych wirusów takich jak YiSpectre czy XcodeGhost, które zbierały informacje o użytkownikach zarażonych terminali iOS i wysyłały na zewnętrzne serwery.

Nie zmienia to faktu, iż większą podatnością na wirusy cechują się smartfony z Androidem. Ekosystem Androida jest mocno rozdrobniony. Na rynku działają setki producentów i tysiące urządzeń, a każde z nich może posiadać luki bezpieczeństwa. Wprawdzie Google opracowuje kolejne wersje swojego systemu, ale jednocześnie umożliwia modyfikowanie go użytkownikom i producentom. W rezultacie ci ostatni tworzą wzbogacone wersje Androida, których Google nie może samodzielnie aktualizować. Natomiast sami producenci nie kwapią się do wprowadzania nowych wersji oprogramowania dla starszych modeli, myśląc jedynie o flagowcach z wyższej półki. Czasami zdarzają się też przykre niespodzianki. W ubiegłym roku specjaliści z G DATA wykryli aż 26 modeli smartfonów Androidem z preinstalowanym oprogramowaniem szpiegowskim.

Czas na antywirusy

Użytkownicy smartfonów nie mogą czuć się bezpiecznie. Na ataki narażeni są wszyscy, niezależnie od używanego systemu operacyjnego. Analitycy z IDC przewidują, że w najbliższym pięcioleciu liczba mobilnych internautów będzie przyrastać w tempie 25 proc. rocznie. Oprócz tego, że wzrośnie ilość użytkowników, wydłuży się też czas korzystania z internetu na mobilnych terminalach. Ich użytkownicy będą przenosić dane, dzielić się informacjami za pośrednictwem serwisów społecznościowych itp. To wszystko sprawia, że pojawią się nowe zagrożenia, a cyberataki staną się jeszcze bardziej wysublimowane.

Wprawdzie iOS to stosunkowo bezpieczny system, ale jego użytkownicy nie powinni zapominać o środkach ostrożności. iPhone stanowi furtkę do sieci firmowych, stąd system operacyjny Apple przyciąga wielu hakerów. Natomiast przyszłość użytkowników Androida, nie rysuje się w jasnych barwach. Cyberprzestępcy wiedzą, że ten system operacyjny pozwoli im osiągać wysokie zyski. Dlatego zwiększą swoją aktywność w tym obszarze, kosztem działalności w segmencie komputerów PC. Właściciele smartfonów powinni postępować rozważnie i nie pobierać nieznanych aplikacji, a także korzystać z mobilnych antywirusów.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


PC Format / Informacja prasowa
Ocena:
Oceń:
Komentarze (4)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
koneton
koneton
30 września 2016, 08:43
Jak ściągasz nie wiadomo co z nie wiadomo skąd, to żaden antywirus nie pomoże.
pieterman09
pieterman09
29 września 2016, 20:04
tak na prawdę jedyny skuteczny antywir na andka to dr web , reszta to protezy które są ślepe ze ze wględu na kiepskie bazy , albo coś innego o czym nwm
maniak911
maniak911
29 września 2016, 19:49
Zależy czy zamierzamy sciągać wszystko co popadnie z lewych źródeł - antywirus musi być obowiązkowo
koneton
koneton
28 września 2016, 14:15
Bezpieczeństwo gwarantuje użytkownik, a żaden antywirus nie zastąpi myślenia. Wirus sam się nie zainstaluje, warto o tym pamiętać.
Najnowsze aktualności


Hulajnogi pod kontrolą
18 września 2020
Władze Lublina regulują zasady korzystania z urządzeń transportu osobistego.


Twiddlesum – jedyny taki kalkulator
17 września 2020
Twiddlesum łączy sposób wykonywania działań charakterystyczny dla pierwszych liczydeł – abakusów – z nowoczesną, komputerową techniką.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto