A A A

Animowane książki cyfrowe mogą pomóc w nauce

30 grudnia 2019, 15:15
Jak pokazały badania, dzieci lepiej zapamiętują szczegóły z książki, kiedy aktywnie uczestniczą w czytaniu.
Animowane książki cyfrowe mogą pomóc w nauce

Psycholog Erik Thiessen z Carnegie Mellon University ze współpracownikami przeprowadził badanie, w którym uczestniczyło 90 dzieci w wieku 3–5 lat. Pokazano im trzy rodzaje książek: tradycyjną książkę drukowaną z opowiadaniami, książkę cyfrową statyczną i książkę cyfrową z animacjami. Okazało się, że dzieci najwięcej szczegółów z poznanej historii zapamiętały po „lekturze" tego ostatniego rodzaju książki. Osiągnięty wynik był o 15–20% lepszy niż po przeczytaniu pozostałych propozycji.

Efekt był widoczny szczególnie wtedy, gdy animacje uruchamiały się w odpowiedzi na głos dziecka lub zadane przez nie pytanie – musiały one jednak być aktywowane przez towarzyszącą osobę dorosłą. To oznacza, że dzieci potencjalnie mogą osiągać lepsze wyniki w nauce, kiedy zostaną aktywnie zaangażowane w proces poznawania treści.

Ponieważ jednak podczas eksperymentu w uruchamianie interaktywnych animacji zaangażowane były osoby dorosłe, naukowcy nie mają pewności co do tego, że automatyczne pytania i odpowiedzi zaprogramowane w książce cyfrowej przyniosłyby identyczny rezultat.

fot. Tumisu – Pixabay


Barbara Blaczkowska
Tagi: nauka, e-book
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Obudowa Chieftec Hawk AL-02B-TG-OP
27 marca 2020
Nowa konstrukcja Chiefteca jest wykonana z aluminium i szkła hartowanego. Zabezpiecza podzespoły przed wnikającym do wnętrza kurzem.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto