A A A

Apple pozwany zbiorowo we Włoszech

27 stycznia 2021, 13:10
Spowalnianie starych iPhone’ów dalej ciągnie się za producentem.
Apple pozwany zbiorowo we Włoszech

Forza Italia

Apple zapłacił już w USA potężne kary za kontrowersyjną decyzję dotyczącą spowalniania CPU starszych iPhone’ów w celu wydłużenia ich czasu pracy na baterii. Firma musi jednak liczyć się z tym, że każdy nowy wyrok będzie zachęcał konsumentów z kolejnych państw, by także upomnieć się o odszkodowanie.

 

Powtarzające się błędy

Tym razem za spowalnianie iPhone’ów z serii 6 i 6S firma została pozwana we Włoszech. Co prawda to dużo mniejszy rynek od USA (gdzie koncern musiał zapłacić 500 milionów dolarów), ale wciąż może wiązać się z grzywną wynoszącą łącznie około 60 milionów euro. W ostatnim czasie firma zapłaciła już we Włoszech 10 milionów euro za wprowadzanie w błąd co do wodoodporności sprzętu.

W przypadku baterii kwota została oszacowana w taki sposób, by każdy, kto nabył w latach 2014–2020 nowy telefon mógł otrzymać 60 euro rekompensaty z tego tytułu (a na Półwyspie Apenińskim sprzedano około miliona iPhone’ów 6 i 6S). To kara dużo wyższa niż w USA, gdzie sąd ustalił ją na poziomie 25 dolarów dla poszkodowanego. Podobne sprawy powinny wkrótce rozpocząć się w kolejnych krajach europejskich. Firma Apple została pozwana przez konsumentów z Belgii i Hiszpanii. Wkrótce powinni dołączyć do nich Portugalczycy.

fot. Pixabay


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

GanTrack wyrusza na łowy
11 czerwca 2021
System GanTrack pozwala szybko odnaleźć skradziony samochód nawet w sytuacji, gdy złodzieje użyją zagłuszarki sygnałów GPS/GSM, co...Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto