A A A

Apple wchodzi na giełdę

17 grudnia 2020, 08:40
Z cyklu pożółkłych kartek IT: niemal równiutko 40 lat temu firma Apple weszła na amerykańską giełdę papierów wartościowych.
Apple wchodzi na giełdę

 

Jabłka na giełdzie

 

12 grudnia 1980 założona cztery lata wcześniej przez Steve'a Jobsa, Steve'a Wozniaka i Ronalda Wayne'a weszła na giełdę. Na pierwszej sesji zaoferowano 4,6 mln akcji, po wywoławczej cenie 22 dolarów za sztukę (pod koniec dnia oferowano 28 USD za akcję). Swoją drogą, w owym czasie kapitalizację Apple wyceniano już na ponad 1 mld dolarów. Niezły wzrost jak na „garażową firemkę"... Dzięki temu Steve Jobs mógł się wtedy pochwalić majątkiem w wysokości 217 mln dolarów, a „Woz" – 116 mln. Tego samego dnia milionerami zostało też 40 spośród około 1000 ówczesnych pracowników Apple.

Prospekt emisyjny Apple

Pośpieszył się?

 

Co do Wayne'a, to sprzedał on swe udziały Jobsowi za... 800 „zielonych", w zaledwie dwa tygodnie po założeniu firmy, bo nie wierzył w jej sukces. Gdyby poczekał 4 lata, za każdego zainwestowanego dolara dostałby ponad 10 000 dolarów prowizji. A gdyby wytrwał do 2020, miałby na koncie ponad 100 miliardów dolarów.

fot. Wikipedia


Gerard Arfield
Tagi: Apple
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Studencki Festiwal Informatyczny
13 kwietnia 2021
Kolejna, szesnasta edycja konferencji poświęconej informatyce i nowoczesnym technologiom rozpocznie się 15 kwietnia.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto