A A A

Chcemy lepiej dbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie

4 października 2017, 12:00
Niemal jedna trzecia rodziców nie sprawdza jakie strony internetowe przegląda ich dziecko. Według badania 1 na 15 dzieci już w pierwszych trzech klasach szkoły podstawowej miało kontakt z pornografią.
Chcemy lepiej dbać o bezpieczeństwo dzieci w internecie

Niemal 97% dzieci w klasach 1-3 szkoły podstawowej korzysta już z internetu. Główne urządzenia wykorzystywane w tym celu przez najmłodszych to telefon (70%) i komputer (64%) - wynika z badania przeprowadzonego na rodzicach przez firmę F-Secure oraz Polkomtel, dostawcę usług telekomunikacyjnych operatora sieci Plus. Na kolejnych pozycjach znalazły się tablet (40%), konsola (7%) oraz Smart TV (7%).

Mimo, że większość rodziców, którzy zakupili już telefon dla dziecka nie korzysta z rozwiązań bezpieczeństwa, to zauważamy zmianę świadomości wśród tych, którzy dopiero planują podarować dziecku pierwszy smartfon. Coraz więcej rodzin chciałoby skorzystać z gotowych rozwiązań, które pomogłyby ograniczyć niepożądane treści i blokować nieodpowiednie aplikacje. Ponad połowa rodziców przyznaje, że znaczący wpływ na ich decyzję przy wyborze oferty operatora miałaby dostępność usługi z zakresu ochrony rodzicielskiej - mówi Marek Nowowiejski, kierownik ds. rozwoju usług w sieci Plus.

Co trzeci rodzic stara się kontrolować czas, który dziecko spędza z telefonem wprowadzając ograniczenia - najczęściej są to limity czasowe. Zdarza się również, że dostęp do smartfona traktowany jest jako element gratyfikacji, np. za to, że dziecko jest grzeczne lub wykonało swoje obowiązki. Według badania w większości polskich rodzin rozmawia się na temat bezpieczeństwa w sieci.

80% rodziców rozmawiało ze swoimi dziećmi o bezpieczeństwie w internecie i jest to bardzo pozytywny sygnał, ponieważ rozmowa najlepiej pomaga najmłodszym rozpocząć przygodę z siecią. Wspólne odkrywanie treści oraz ukazywanie potencjalnych zagrożeń przyczyni się nie tylko do wzrostu świadomości podopiecznych o niebezpieczeństwach, ale również zwiększy zaufanie w rodzinie. Przed podarowaniem nowego urządzenia warto zainstalować aplikację ochronną. Opiekunowie nie będą musieli martwić się o to czy dziecko ma dostęp do szkodliwych treści, a korzystanie z internetu czy konkretnych aplikacji możliwe będzie tylko w określonych godzinach i przez ustalony wcześniej czas - mówi Karolina Małagocka, ekspert ds. prywatności w firmie F-Secure.

Większość badanych przyznaje, że chciałaby skorzystać z aplikacji ochronnej, a w szczególności rodzice, którzy jeszcze nie zakupili smartfona dla dziecka - 84% z nich wyraziło zainteresowanie takim rozwiązaniem.


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (2)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
avatar
Szrozby
30 października 2017, 04:39
I bardzo dobrze! Nigdy nie jest tak, że da się coś zmienić za pstryknięciem palca więc tendencja wzrostowa to już jest bardzo dobrze. Sam nie bardzo się tym interesowałem ale w końcu żona tyle o tym mówiła że popatrzyłem, posprawdzałem i rzeczywiście, dużo na ten temat można znaleźć. Na przykład w spy shopie świetnie udało się poruszyć temat bezpieczeństwa dzieci i jest cały dział z rzeczami typu własnie śledzenia postępowania dziecka w internecie, czy blokady wejścia na pewne strony. Oczywiście jeszcze rozmowy z dzieckiem obowiązkowe nawet jak się ma takie dodatkowe oprogramowanie!
avatar
maćko go
16 października 2017, 20:57
trochę więcej o tym piszą na https://www.alfatronik.com.pl/info/kontrola-komputera-dziecka-nasze-porady/ temat rzeka, wart przeczytania i trzeba się pilnować bez dwóch zdań
Najnowsze aktualności


Hulajnogi pod kontrolą
18 września 2020
Władze Lublina regulują zasady korzystania z urządzeń transportu osobistego.


Twiddlesum – jedyny taki kalkulator
17 września 2020
Twiddlesum łączy sposób wykonywania działań charakterystyczny dla pierwszych liczydeł – abakusów – z nowoczesną, komputerową techniką.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto