A A A

Chiny pozbywają się zagranicznego sprzętu

10 grudnia 2019, 08:05
Władze Państwa Środka próbują zastąpić zagraniczne komputery i oprogramowanie produktami krajowymi.
Chiny pozbywają się zagranicznego sprzętu

Władze w Pekinie nakazały wymianę zagranicznego sprzętu komputerowego oraz oprogramowania w biurach wszystkich agencji rządowych i instytucji publicznych – informuje „Financial Times". Ich miejsce mają zająć urządzenia, systemy operacyjne i aplikacje produkowane w Chinach.

Według gazety proces zastępowania zewnętrznego sprzętu i oprogramowania ma być realizowany w ramach trzyletniego planu „3-5-2": w 2020 roku obejmie on 30% urządzeń, w 2021 – 50%, a w 2022 – 20%. Oznaczałoby to, że chińska administracja wymieni od 20 do 30 milionów komputerów.

Opisywane posunięcie jest częścią podejmowanych od dawna prób zmobilizowania sektora publicznego i prywatnego do wspierania krajowych firm i rodzimych technologii. Przed pięciu laty chińskie władze starały się (bez powodzenia) zastąpić systemy Windows i Android lokalnymi odpowiednikami.

Tym razem próba uniezależnienia się od zewnętrznych produktów zbiega się w czasie z sankcjami nałożonymi przez USA na chińskich dostawców sprzętu. Amerykańskie władze zakazały stosowania urządzeń koncernów Huawei i ZTE do budowy infrastruktury telekomunikacyjnej, tłumacząc to względami bezpieczeństwa. Posunięcie chińskiego rządu jest odczytywane jako działanie odwetowe, które uderzy w koncerny takie jak HP, Dell czy Microsoft.

Pojawiają się jednak wątpliwości, czy Chiny są w stanie pozbyć się zagranicznego sprzętu i oprogramowania w czasie zaledwie trzech lat. Nawet krajowi analitycy są zdania, że trudno znaleźć alternatywy dla systemów operacyjnych Windows i MacOS na tyle dojrzałe, aby były w stanie sprostać wymaganiom nowoczesnego państwa. Problem dotyczy także katalogu oprogramowania: przykładowo niewielu programistów pisze aplikacje dla chińskiego systemu operacyjnego Kylin OS.

Trudne może się okazać także zdefiniowanie pojęcia „sprzęt produkowany w kraju". Lenovo, chiński dostawca komputerów osobistych, wykorzystuje procesory Intela i dyski twarde Samsunga. To samo dotyczy licencjonowanych technologii, takich jak architektura ARM.

Z dodatkowymi utrudnieniami muszą się liczyć także chińscy naukowcy. Jeżeli zostaną oni odcięci od narzędzi, z których korzystają ich zagraniczni koledzy, na pewno odbije się to na wynikach badań w dziedzinach, w których Państwo Środka chce zająć pozycję światowego lidera (tak jak w przypadku prac nad sztuczną inteligencją).

fot. Pixabay


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Instagramowicze nabrali się na Bali
19 lutego 2020
Użytkowniczka Instagrama nabrała swoich followersów. Sesja zdjęciowa, którą opublikowała, wyglądała jak robiona na Bali...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto