A A A

Chrome przyspiesza

18 listopada 2020, 20:40
Przedstawiciele Google'a utrzymują, że nowe wydanie firmowej przeglądarki WWW jest znacząco szybsze od poprzednich wersji.
Chrome przyspiesza

Pod maską i na widoku

To już ostatnia edycja przeglądarki Chrome w 2020 roku. Matt Waddell, dyrektor ds. produktu w zespole odpowiedzialnym za browser, twierdzi, że szybkość działania aplikacji w wersji 87 znacząco się zwiększyła, a jej zapotrzebowanie na energię spadło.

 

Optymalizacja, czyli prędkość plus czas

Waddell wymienia trzy elementy składające się na poprawę wydajności przeglądarki. Po pierwsze, aktywna karta jest traktowana priorytetowo. Ogranicza to zapotrzebowanie na czas procesora nawet pięciokrotnie i przekłada się na wydłużenie czasu pracy na baterii nawet o 75 minut (według wewnętrznych benchmarków Google'a).

Po drugie, Chrome startuje o 25% szybciej, ładuje strony z prędkością o 7% większą niż poprzednio, a przy tym wszystkim zgłasza mniejsze zapotrzebowanie na pamięć RAM.

Po trzecie wreszcie, Chrome na Androida wczytuje obecnie strony WWW niemal natychmiast, gdy użytkownik przechodzi wstecz i do przodu.

Na razie trzeba uwierzyć w to wszystko na słowo. Dwa pierwsze punkty wymagają kilku dni, aby ocenić, czy deklaracje okażą się prawdziwe. Ostatnia zapowiedź nie da się chwilowo zweryfikować: ośmiomegabajtowa aktualizacja Chrome'a na platformie Play Store jest wciąż (18 listopada wieczorem) nieosiągalna w Polsce.

 

To, co na chromebooku

Nowe funkcje w przeglądarce Chrome od razu zobaczą najpierw użytkownicy chromeboków. Pierwszą z nich jest wyszukiwanie w kartach. Po prawej stronie ikony „+", służącej do otworzenia nowej karty pojawiła się lista otwartych kart oraz pole, w którym można wpisać nazwę karty lub frazę pozwalająca ją odszukać.

Zespół Google'a przywraca też komendy wpisywane wprost w pasku adresu. Tak jak dawniej będzie można skasować historię przeglądanych stron lub edytować zapamiętane przez przeglądarkę hasła po wpisaniu fraz „delete history" albo „edit passwords". Ta funkcja nie jest obsługiwana w polskiej wersji browsera. Lista dostępnych komend została zamieszczona na stronie pomocy technicznej Chrome'a

fot. Google


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Startuje Amazon.pl
27 stycznia 2021
Potentat w branży handlu elektronicznego uruchamia polską wersję serwisu.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto