A A A

Co nas irytuje w starszych komputerach?

21 lipca 2016, 13:30
Zawieszają się, pracują zbyt wolno i przegrzewają. Problemem jest też krótki czas pracy na baterii. Z badań przeprowadzonych na zlecenie Intela wynika, że aż 60 proc. posiadaczy komputerów pięcioletnich i starszych narzeka na ich działanie.
Co nas irytuje w starszych komputerach?

Dostarcza rozrywki, ułatwia komunikację za pośrednictwem mediów społecznościowych oraz jest nieodłącznym towarzyszem nie tylko w domu, w pracy czy w szkole, ale także podczas wakacyjnej podróży. Życia bez komputera nie wyobraża sobie 72,6 proc. Polaków - taki dokładnie odsetek osób deklaruje, że posiada przynajmniej jeden komputer. Ponad 37 proc. z nich korzysta z urządzenia starszego niż 5 lat. Oznacza to zatem, że komputer co trzeciego użytkownika pamięta pierwszy mecz rozegrany na Stadionie Narodowym.

Zawieszają się, pracują za wolno i za krótko działają na baterii

Z badań przeprowadzonych na zlecenie Intela przez Instytut Badań Rynkowych i Społecznych wynika, że aż 60 proc. posiadaczy komputerów starszych niż 5 lat narzeka na ich działanie. Respondenci wymieniali cały szereg bolączek, które uniemożliwiają im komfortową pracę. Największym mankamentem wysłużonych urządzeń jest zawieszanie się. Aż 45 proc. ich posiadaczy narzeka na to, że zacinają się podczas wykonywania nawet najbardziej podstawowych zadań. Co trzeci użytkownik komputera starszego niż 5 lat uważa, że uruchamianie gier, aplikacji oraz filmów na jego urządzeniu odbywa się zbyt wolno. 22 proc. respondentów używających starszych PC dodaje, że ich komputery nie radzą sobie z najnowszymi aplikacjami oraz grami komputerowymi. Ostatnie kilka lat przyniosło ogromny wzrost wydajności i możliwości komputerów osobistych. Wystarczy wspomnieć, że w tym samym budżecie, który przeznaczyliśmy na zakup komputera 5 lat temu, kupimy dziś sprzęt, który będzie dwukrotnie bardziej wydajny.

Dużo problemów nastręcza także krótki czas pracy na baterii. 50 proc. kilkuletnich komputerów działa na jednym ładowaniu krócej niż dwie godziny, w tym aż 28 proc. nie wytrzymuje nawet godziny. To krótko, zwłaszcza jeśli weźmiemy pod uwagę fakt, że nowy laptop lub komputer 2w1, jest w stanie pracować na jednym ładowaniu nawet 10 godzin.

14 proc. posiadaczy starszych pecetów przyznaje, że zdarzyło im się utracić dane w skutek nieoczekiwanego wyłączenia się komputera w momencie rozładowania się baterii. Niewesoło jest także, jeśli weźmiemy pod uwagę czas uruchamiania się komputera, który w przypadku wysłużonych urządzeń może wynosić nawet ponad minutę, co deklaruje 35 proc. właścicieli takich komputerów. Aż 80 proc. użytkowników czeka na wyświetlenie się ekranu pulpitu dłużej niż 30 sekund. Z danych Intela wynika, że nowe komputery są w stanie uruchomić się w... pół sekundy.

Starszy komputer jak lokomotywa - gorąco, głośno i ciężko

Dla 20 proc. użytkowników starszych komputerów uciążliwą kwestią jest również przegrzewanie się urządzeń. Powodem do narzekania jest również głośna praca starszych urządzeń, która doskwiera 15 proc. właścicieli oraz zbyt wysoka waga komputerów - to z kolei irytuje blisko co dziesiątego posiadacza starszego komputera.

Wymianę komputera na nowy rozważa aktualnie 32 proc. użytkowników kilkuletnich komputerów. To dobry znak. Wkroczyliśmy w erę wirtualnej rzeczywistości, multimediów w standardzie 4K, niesamowitych gier i zaawansowanych aplikacji. Coraz częściej samodzielnie edytujemy wideo i na własny użytek obrabiamy zdjęcia. Rachunek wydaje się prosty - przesiadka na nowszy komputer to mniej nerwów i więcej możliwości na co dzień.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (8)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
pieterman09
pieterman09
21 lipca 2016, 21:28
jedyny sensowny sposób to zainstalować win 7 z zintegrowanym sp1 i wyłączyć całkiem usługę windows update . masz spokój i mega stabilny system.
kamel16
kamel16
21 lipca 2016, 20:23
A my tu właśnie rozmawiamyo o tym, że reinstalując obecnie system, można zrobić ogromne głupstwo i wpędzić się w problem z niekończącym się wyszukiwaniem update'ów.
avatar
Emiel
21 lipca 2016, 16:07
Nie gadaj głupot, o ile dysk rzeczywiście może się zużywać i pracować gorzej to procesor będzie pracował tak samo o ile nie ulegnie awarii, wystarczy komputer wyczyścić w środku i przeinstalować system, szczególnie gdy ktos uzywa komputera tylko do internetu/filmów/prac biurowych.
avatar
~Anonim
21 lipca 2016, 16:01
admin napisał(a): Zawieszają się, pracują zbyt wolno... Witam! Mnie właśnie to irytuje najbardziej. Tzn., że w najlepszym wypadku wolniej pracuje, a w najgorszym - zawiesza się. Ale nie sądzę aby TYLKO system był winien takim objawom. Podzespoły takie jak dysk twardy czy procesor też się starzeją i zużywają - i po kilku latach już nie są tak wydajne jak zaraz po zakupie ;) .
avatar
Emiel
21 lipca 2016, 15:42
Nic dziwnego, że stary komputer irytuje skoro pewnie od nowości ma tego samego Windowsa, nie czyszczonego regularnie ani nie formatowanego, komputer który w życiu w środku nie został wyczyszczony, jakiś antywirus bo przecież bezpieczeństwo i tone jakiś niepotrzebnych rzeczy.
pieterman09
pieterman09
21 lipca 2016, 14:35
nie mówiąc o rakowych aktualizacjach z lipca tego roku które potrafią posypać win 7 , to raczej nie przypadek bo za dużo razy to widziałem . Na tą chwilę jak ktoś chcę używać win 7 to radzę wyłączyć usługę windows updatę , tak całą usługę a nie tylko aktualizacje automatyczne, dlaczego ? powód jest prosty , obserwuję win 7 na kompach znajomych od paru miesięcy i ewidentnie widzę ze windows zasysa coś przez windows update mimo iż aktualizacje są wyłączone . a skrypty wywalające aktualizacje z telemetrią zaczynają być skuteczne na zaledwie kilka godzin .to przestało być już dawno śmieszne , takie coś na pewno nie poprawi microsoftowi opinii.
kamel16
kamel16
21 lipca 2016, 14:30
admin napisał(a): Zawieszają się, pracują zbyt wolno i przegrzewają. Problemem jest też krótki czas pracy na baterii. Taaa. Microsoft tak "urządził" użytkowników siódemki, że nie są one w stanie się zaktualizować, więc nie ma w tym nic dziwnego. Pięcioletnie komputery to bardzo jeszcze żwawe jednostki. Niestety- jeżeli proces systemowy zapcha mi pamięć w 90%, procesor obciąży ciągle w 50%, to starsza jednostka (szczególnie laptop) nie daje rady. Jeżeli jeszcze braknie nam wolnego Ramu, użyjemy pliku wymiany, co przy 2-3GB nie jest niczym szczególnym, robi się masakra. Zaczyna nam doskwierać powolny dysk, zapchany RAM, zajęty stary dwurdzeniowiec, dochodzi temperatura i na końcu throttling. Tragedia. Należałoby napisać artykuł, jak zdalnie wymusić na całym świecie wymianę sprzętów na nowe i ująć w nim powyższe zjawisko. Wszyscy wiemy, że masa obecnego sprzętu mobilnego nie dorasta do pięt starym PC pod względem mocy obliczeniowej. Takie stare jednostki są wykorzystywane głównie do zadań internetowych, podobnie jak obecne smartfony. Czyli facebook, zdjęcia, filmy, komunikator i tyle. Stare PC i laptopy z powodzeniem sprawdzałyby się w sieci przez następne 5 lat. Dlaczego? Bo obecnie smartfon ma baterię, która musi go zasilić przez przynajmniej 12 godzin, a do tego musi też zmieścić się w kieszeni. Do "wytworzenia mocy obliczeniowej" potrzeba wielu amperów i tego jak widać nie da się przeskoczyć przy obecnym stanie rozwoju techniki. Rozpoczęto więc "software'owe zabijanie" starych komputerów, bo bez tego nikt nie kupiłby nowego laptopa z darmowym przecież windowsem 10.
pieterman09
pieterman09
21 lipca 2016, 13:52
w kwesti peceta to tylko i wyłącznie umiejętności osoby dobierającej podzespoły . jak dobrze wykonał swoje zadanie to 4-5 letni pecet nie musi być zły . natomiast w laptopach , no cóż tutaj nie mamy żadnego wpływu
Najnowsze aktualności


Chrome walczy z natrętami
1 czerwca 2020
W najbliższej wersji przeglądarki Google'a pojawi się mechanizm zapobiegający nachalnym powiadomieniom.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto