A A A

Cook ostrzega Trumpa

19 sierpnia 2019, 20:20
Dyrektor generalny Apple'a obawia się, że beneficjentem amerykańsko-chińskiej wojny celnej będzie Samsung.
Cook ostrzega Trumpa

Trwająca wciąż wojna handlowa Sanów Zjednoczonych i Chin utrudnia firmie Apple konkurowanie z koreańskim Samsungiem.

Już 1 września wejdą w życie nowe taryfy celne na towary importowane z Chin. Tim Cook, dyrektor generalny (CEO) Apple'a, spotkał się w piątek z prezydentem Donaldem Trumpem i przypomniał, że jego firma wytwarza swoje produkty w dużej mierze właśnie w Chinach, więc karne cła uderzą w Amerykanów bezpośrednio. Szacuje się, że cena urządzeń Apple AirPods i Apple Watch wzrośnie nawet o 10 procent.

Największy w Stanach Zjednoczonych konkurent Apple'a – Samsung – również chętnie korzysta z dalekowschodniej taniej siły roboczej. Koreański potentat ma jednak zakłady w krajach takich jak Wietnam, Indonezja i Indie; żaden z nich nie został objęty karnymi cłami, więc amerykańscy klienci nie są narażeni na wzrost cen sprzętu Samsunga.

Donald Trump wypowiadając się dla stacji ABC News stwierdził, że spotkał się z dyrektorem Apple'a w Bedminster, a Cook wyjaśnił mu przekonująco, jak taryfy celne utrudniają jego firmie konkurowanie z potentatami takimi jak Samsung. Trump dodał „Myślę nad tym".

Na razie, według Reutera, odwetowe cła nie będą dotyczyć najbardziej atrakcyjnych produktów Apple'a, takie jak MacBooki, iPady, a zwłaszcza iPhone'y. Mogą one jednak trafić na kolejną listę taryf celnych, która zostanie wprowadzona 15 grudnia.

Tymczasem Donald Trump wezwał Cooka do przeniesienia fabryk do Stanów Zjednoczonych. Apple prowadzi w kraju większość prac badawczo-rozwojowych, ale lwią część urządzeń montuje za granicą.

fot. CNBC

 


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Rusza certyfikacja Wi-Fi 6
16 września 2019
Organizacja Wi-Fi Alliance rozpoczyna certyfikowanie urządzeń zgodnych ze standardem 802.11ax.Gracz ukarany więzieniem za swating
16 września 2019
Jeden z graczy Call of Duty zrewanżował się koledze za przegraną, nasyłając na niego oddział SWAT. "Dowcip" skończył się śmiercią...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto