A A A

Debiut Macintosha

30 lipca 2020, 14:40
Z cyklu „pożółkłe IT kartki"...
Debiut Macintosha

Pierwszy Mac

24 stycznia 1984 r. oficjalnie zadebiutował komputer Apple Macintosh.

Zamiarem Apple'a było stworzenie niedrogiego (choć to pojęcie względne, szczególnie w odniesieniu do produktów tej firmy) komputera, który będzie w stanie obsłużyć każdy użytkownik, bez konieczności posiadania specjalnej wiedzy informatycznej. I rzec trzeba, że im się udało.

 

Dobry strzał

Mac wsparty był bezprecedensową wówczas kampanią reklamową, ze słynnym spotem nawiązującym do „Roku 1984" Orwella, gdzie w roli Wielkiego Brata osadzono (choć nie powiedziano tego wprost) konkurencyjny Microsoft oraz toporne i nieprzyjazne dla użytkownika pecety. Komputer Apple'a był kolorową alternatywą w owym ponurym świecie i wywołał powszechny zachwyt.

Wyceniony wówczas na 2500 dolarów (dzisiejsze 6000) komputer oferował 128 Kb pamięci i zintegrowany z obudową monitor, a także – po raz pierwszy w historii – graficzny interface użytkownika (GUI) obsługiwany myszą. Mimo wysokiej ceny w ciągu pierwszych 3 miesięcy sprzedaży kupiono 70 000 sztuk tego komputera.

Do końca roku natomiast firma sprzedała ćwierć miliona egzemplarzy.

fot. Wikimedia


Gerard Arfield
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto