A A A

Debiutuje HarmonyOS

9 sierpnia 2019, 15:30
Huawei prezentuje własny system operacyjny do inteligentnych urządzeń.
Debiutuje HarmonyOS

Od maja, gdy prezydent Donald Trump wpisał firmę Huawei na listę przedsiębiorstw zagrażających bezpieczeństwu Stanów Zjednoczonych, chiński potentat został odcięty od amerykańskich produktów i technologii – w tym systemu operacyjnego Android.

Przedsiębiorstwo zapowiedziało wówczas zaadaptowanie własnego systemu HongMeng dla potrzeb smartfonów ze średniej i wyższej półki. Dzisiaj, w czasie spotkania Huawei Developer Conference, oficjalnie przedstawiono chińską alternatywę Androida.

Nowy system operacyjny nosi nazwę HarmonyOS. Początkowo był on projektowany jako oprogramowanie, które miało zarządzać pracą urządzeń takich jak odbiorniki smart TV, inteligentne wyświetlacze, samochodowe platformy informacyjno-rozrywkowe (car infotainment) itp. Dopiero amerykańskie sankcje skłoniły szefów przedsiębiorstwa do przeniesienia systemu także na smartfony.

Przemawiający na konferencji dyrektor generalny Huawei, Richard Yu, stwierdził, że HarmonyOS jest gotowy do użycia na smartfonach, ale na razie nie będzie tam jeszcze instalowany – chyba, że zawiodą wszelkie próby rozwiązania sporów z władzami USA, a Android nie będzie mógł trafić na aparaty produkowane przez chińską firmę. Yu oświadczył, że w takiej sytuacji fabryki Huawei przestawią się z Androida na HarmonyOS w ciągu kilku dni. Na razie do chińskich sklepów lada dzień trafią pierwsze telewizory działające pod kontrolą nowego systemu.

Niechęć do szybkiego porzucenia Androida jest, jak przyznaje sam Yu, wynikiem „zbyt mało rozbudowanego ekosystemu HarmonyOS-a". Mówiąc wprost, Huawei nie dysponuje platformą taką jak Google Play, na której użytkownicy smartfonów znajdą tysiące komercyjnych lub bezpłatnych aplikacji działających pod kontrolą Androida.

Atutem HarmonyOS-a ma być jego otwartoźródłowość. Podobnie jak w przypadku Androida pozwoli to zewnętrznym firmom modyfikować system pod kątem zastosowania go we własnych urządzeniach – co stało się jednym z powodów sukcesu systemu Google'a.

HarmonyOS ma pozwolić na uruchamianie aplikacji w językach C++, Java i JavaScript. Według szefów Huawei mają w nim także działać programy na Androida i Linuksa.

Na wypadek, gdyby udało się jednak załagodzić spory z Amerykanami, firma Huawei przygotowała EMUI 10 – kolejną wersję bazującego na Androidzie oprogramowania (nakładki) do aparatów Mate 30. Pozwala ono między innymi komunikować się się z inteligentnymi telewizorami, laptopami, samochodami, a nawet dronami. Połączenia odbierane przez telefon EMUI 10 można odbierać za pomocą urządzenia smart TV telewizora, a zawartość ekranu telefonu da się pokazać na laptopie

fot. Huawei

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto