A A A

Dzwonią do Ciebie z Wyspy Wniebowstąpienia? Nie oddzwaniaj!

4 kwietnia 2019, 10:00
Jak informują eksperci z firmy PROGET, twórcy rozwiązania do zarządzania urządzeniami mobilnymi w przedsiębiorstwach, pojawiła się kolejna fala połączeń z nieznanych, zagranicznych numerów pochodzących tym razem z Wyspy Wniebowstąpienia. Specjaliści ostrzegają – próba oddzwonienia może zakończyć się wysokim rachunkiem za wykonanie połączenia.
Dzwonią do Ciebie z Wyspy Wniebowstąpienia? Nie oddzwaniaj!

Nieodebrane połączenia z egzotycznych krajów, które dzwonią na numery w Polsce mogą być przyczyną wysokich rachunków od operatorów. Najbardziej „popularne" są numery zaczynające się od +53 (Kuba), +675 (Papua-Nowa Gwinea), czy +225 (Wybrzeże Kości Słoniowej), jednak pojawiają się także nowe, pochodzące z Wyspy Wniebowstąpienia, położonej na Oceanie Atlantyckim, 1600 kilometrów od wybrzeży Afryki. W ostatnim czasie, jeden z pracowników firmy PROGET otrzymał tajemnicze połączenie z Wyspy o numerze kierunkowym +247.

Co ważne, połączenia wykonywane są w taki sposób, aby posiadacz telefonu nie wiedział, że zostało one zerwane po sekundzie. Jak ostrzega Magdalena Gluch, junior product manager rozwiązania PROGET MDM w firmie DAGMA, zanim zdecydujemy się oddzwonić, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy numer kierunkowy nieodebranego połączenia nie jest podejrzany.

- Jeśli tego nie zweryfikujemy i oddzwonimy, możemy sporo stracić - w zależności od stawek operatora, od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Sytuacja może być naprawdę poważna w szczególności, gdy nieodebrane połączenia z „egzotycznych" numerów pojawią się na wyświetlaczach firmowych telefonów. Jego posiadacze mogą oddzwonić myśląc, że być może próbował skontaktować się z nim potencjalny klient - uczula Magdalena Gluch.

Takich sytuacji na szczęście można uniknąć wdrażając w firmach systemy, które umożliwiają kontrolę nad pracą służbowych telefonów.

- Ustalając tzw. reguły łączności, przedsiębiorca jest w stanie określić, które kraje wpisują się na listę tych dozwolonych, z których może odbierać i wykonywać połączenia, korzystać z Internetu, czy wysyłać sms-y. Dzięki wdrożeniu takich reguł całkowicie znika zagrożenie związane z oddzwanianiem na numery pochodzące z „egzotycznych" numerów. Nawet jeśli pracownik oddzwoni na taki numer, aplikacja takie połączenie zablokuje - wyjaśnia Magdalena Gluch.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Monitor graficzny BenQ PD2720U
17 czerwca 2019
BenQ wprowadza na polski rynek nowy monitor graficzny z serii Pro Designer – model PD2720U. Zaprojektowano go z myślą o pracy kreatywnej czyli...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto