A A A

Dzwonią do Ciebie z Wyspy Wniebowstąpienia? Nie oddzwaniaj!

4 kwietnia 2019, 10:00
Jak informują eksperci z firmy PROGET, twórcy rozwiązania do zarządzania urządzeniami mobilnymi w przedsiębiorstwach, pojawiła się kolejna fala połączeń z nieznanych, zagranicznych numerów pochodzących tym razem z Wyspy Wniebowstąpienia. Specjaliści ostrzegają – próba oddzwonienia może zakończyć się wysokim rachunkiem za wykonanie połączenia.
Dzwonią do Ciebie z Wyspy Wniebowstąpienia? Nie oddzwaniaj!

Nieodebrane połączenia z egzotycznych krajów, które dzwonią na numery w Polsce mogą być przyczyną wysokich rachunków od operatorów. Najbardziej „popularne" są numery zaczynające się od +53 (Kuba), +675 (Papua-Nowa Gwinea), czy +225 (Wybrzeże Kości Słoniowej), jednak pojawiają się także nowe, pochodzące z Wyspy Wniebowstąpienia, położonej na Oceanie Atlantyckim, 1600 kilometrów od wybrzeży Afryki. W ostatnim czasie, jeden z pracowników firmy PROGET otrzymał tajemnicze połączenie z Wyspy o numerze kierunkowym +247.

Co ważne, połączenia wykonywane są w taki sposób, aby posiadacz telefonu nie wiedział, że zostało one zerwane po sekundzie. Jak ostrzega Magdalena Gluch, junior product manager rozwiązania PROGET MDM w firmie DAGMA, zanim zdecydujemy się oddzwonić, należy w pierwszej kolejności sprawdzić, czy numer kierunkowy nieodebranego połączenia nie jest podejrzany.

- Jeśli tego nie zweryfikujemy i oddzwonimy, możemy sporo stracić - w zależności od stawek operatora, od kilkudziesięciu do nawet kilkuset złotych. Sytuacja może być naprawdę poważna w szczególności, gdy nieodebrane połączenia z „egzotycznych" numerów pojawią się na wyświetlaczach firmowych telefonów. Jego posiadacze mogą oddzwonić myśląc, że być może próbował skontaktować się z nim potencjalny klient - uczula Magdalena Gluch.

Takich sytuacji na szczęście można uniknąć wdrażając w firmach systemy, które umożliwiają kontrolę nad pracą służbowych telefonów.

- Ustalając tzw. reguły łączności, przedsiębiorca jest w stanie określić, które kraje wpisują się na listę tych dozwolonych, z których może odbierać i wykonywać połączenia, korzystać z Internetu, czy wysyłać sms-y. Dzięki wdrożeniu takich reguł całkowicie znika zagrożenie związane z oddzwanianiem na numery pochodzące z „egzotycznych" numerów. Nawet jeśli pracownik oddzwoni na taki numer, aplikacja takie połączenie zablokuje - wyjaśnia Magdalena Gluch.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Samolot napędzany wodorem
9 grudnia 2021
Opracowano koncepcję samolotu średniej wielkości, którego wodorowe silniki pozwolą pokonać duże dystanse bez lądowania.Spór o milion bitcoinów
8 grudnia 2021
Craig Wright, który twierdzi, że wynalazł znane obecnie kryptowaluty, nie musi dzielić się sumą 1,1 mln bitcoinów.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto