A A A

Edward Snowden wystąpił o rosyjskie obywatelstwo

2 listopada 2020, 16:50
Jeden z współtwórców WikiLeaks ogłosił dziś zaskakującą decyzję.
Edward Snowden wystąpił o rosyjskie obywatelstwo

Podwójny obywatel

Edward Snowden, w przeszłości pracownik amerykańskiej Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego i jeden z współtwórców rozbudowanego systemu inwigilacji internautów (znany z ujawnienia informacji na ten temat), ogłosił dziś na Twitterze, że stara się o otrzymanie podwójnego obywatelstwa. Oprócz posiadanego już teraz amerykańskiego, chciałby zostać też obywatelem Rosji.

 

Kwestie rodzinne

Swoją decyzję motywuje tym, że nie chce być rozdzielony z ukochaną oraz swoim synem, który ma urodzić się pod koniec grudnia właśnie w Rosji. Para wzięła ślub 3 lata temu właśnie na terenie Rosji, a przez 2 lata ukrywała tę informację przed opinią publiczną. Snowden uzyskał już pozwolenie na bezterminowy pobyt w Rosji, o czym w zeszłym miesiącu poinformowali jego prawnicy.

 

Obietnica Donalda Trumpa

W decyzji Snowdena najbardziej zaskakujący wydaje się moment jej ogłoszenia. Przypomnijmy, że już jutro, 3 listopada 2020 roku odbędą się w Stanach Zjednoczonych wybory prezydenckie. Na Amerykaninie wciąż ciążą zarzuty szpiegostwa i zdradzania tajemnic państwowych. Nadzieją dla niego jest jednak deklaracja pastującego urząd prezydenta STanów Zjednoczonych, który już w sierpniu zadeklarował, że rozważa ułaskawienie oskarżonego.

Snowden podkreśla jednocześnie, że wybór państwa nie jest decyzją polityczną, a on sam wraz z rodziną wciąż czują się Amerykanami. Sygnalista wyraził nadzieję, że jeszcze kiedyś będzie mu dane zamieszkać znów w ojczyźnie.

Fot. Onsemeliot (Wikipedia)


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto