A A A

Ericsson zapłaci miliardową karę

10 grudnia 2019, 10:00
Szwedzki koncern został oskarżony o działalność korupcyjną w sześciu krajach.
Ericsson zapłaci miliardową karę

Koncern Ericsson, szwedzki dostawca systemów telekomunikacyjnych, zawarł z amerykańskim Departamentem Sprawiedliwości (DoJ) porozumienie kończące dochodzenie w sprawie oskarżeń o działania korupcyjne w kilku państwach.

Zgodnie z warunkami podpisanej ugody Ericsson zapłaci karę w wysokości 12 miliardów koron szwedzkich (ok. 1,1 miliarda dolarów). Z tej sumy 520 milionów dolarów otrzyma Departament Sprawiedliwości, a 540 milionów dolarów – amerykańska Komisja Papierów Wartościowych (SEC).

Postępowanie w sprawie Ericssona było związane z podejrzeniami o to, że od końca lat 90. ubiegłego wieku szwedzka firma zdobywała państwowe kontrakty w sześciu krajach (Arabii Saudyjskiej, Chinach, Dżibuti, Indonezji, Kuwejcie i Wietnamie), korumpując lokalnych urzędników. Działania takie miały miejsce co najmniej do 2016 r.

Śledztwo przeciwko szwedzkiemu potentatowi prowadzono na mocy amerykańskiej ustawy o ściganiu praktyk korupcyjnych za granicą (FCPA, Foreign Corrupt Practices Act), uchwalonej w 1977 r. Podlegają jej wszystkie przedsiębiorstwa prowadzące działalność gospodarczą w Stanach Zjednoczonych (także te mające główną siedzibę poza granicami kraju). Ustawa ma zapobiegać sytuacjom, w których przedstawiciele firm nabiorą przekonania, że opłaca się przekupować urzędników państwowych także w USA.

Szefowie Ericssona spodziewali się, że koncern będzie zmuszony do zapłacenia kary: we wrześniu utworzono rezerwę finansową w wysokości ok. 1,2 miliarda dolarów na poczet przyszłego odszkodowania. Obecnie przyznali, że praktyki korupcyjne rzeczywiście miały miejsce i dotyczyły kierownictwa lokalnych oddziałów firmy, oraz zapowiedzieli, że będą zwalczane w przyszłości.

Według serwisu Bloomberg Ericsson starał się jak najszybciej zakończyć spór z Departamentem Sprawiedliwości, ponieważ rywalizuje właśnie na północnoamerykańskim rynku z fińską Nokią o kontrakty na dostawy sprzętu niezbędnego do budowy sieci 5G. Szanse na ich zdobycie wzrosły znacząco po tym, gdy władze USA zablokowały możliwość wykorzystywania urządzeń produkowanych przez dwóch chińskich potentatów: Huawei i ZTE.

fot. Ericsson


Adam Wiśniewski
Tagi: Ericsson
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Wyciekło 20 GB danych aktorek porno
20 stycznia 2020
Dziewczyny pozujące przed kamerkami udostępniały stronom, za pomocą których zarabiały, wiele swoich prywatnych danych, łącznie ze skanami...


TikTok rośnie w siłę
20 stycznia 2020
Aplikacja do tworzenia krótkich klipów wideo została w zeszłym roku zainstalowana ponad 700 milionów razy.
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto