A A A

Europejska premiera konsoli Xbox

1 kwietnia 2021, 08:10
W naszym starawym kalendarzu IT mamy nieokrągłą rocznicę debiutu konsoli Microsoftu.
Europejska premiera konsoli Xbox

Odpowiedź Ameryki na japońskie cudo

Czternastego marca 2002 roku pojawiła się na Starym Kontynencie (w Stanach Zjednoczonych znacznie wcześniej, bo 15 listopada 2001 roku) konsola, która była odpowiedzią Microsoftu na PlayStation 2 Sony. Decyzja firmy z Redmond stanowiła próbę wejścia na dynamicznie rozwijający się rynek tego typu urządzeń do tej pory zdominowany przez urządzenia zaprojektowane i produkowane w Japonii. Specyfikacja techniczna Xboksa była – jak na owe czasy – przyzwoita. Warto wspomnieć, że to pierwsza konsola, w której standardowo montowano dysk twardy, stosowany m.in. do zapisów stanów gry.

 

Godny przeciwnik

O ile Xbox odniósł przyzwoity sukces komercyjny w USA i Europie (sprzedano w sumie ok. 28 mln. egzemplarzy tej konsoli), o tyle w Japonii przeszedł zupełnie bez echa i do dziś jego kolejne wersje są tam bardzo mało popularne. Xbox został też zdeklasowany przez PlayStation 2, które sprzedało się ponadpięciokrotnie lepiej. Tym niemniej Microsoft nie złożył broni – następca Xboksa, czyli Xbox 360 okazał się konsolą dużo bardziej dopracowaną od poprzednika i nawiązał bardzo wyrównaną walkę z PlayStation 3.

fot. domena publiczna


Gerard Arfield
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościAlexa zamilkła w Europie
23 stycznia 2022
Usługa wirtualnego asystenta Amazona nieaktywna w Wielkiej Brytanii i na kontynencie europejskim.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto