A A A

Europejski Trybunał Praw Człowieka prosi Polskę o wyjaśnienia

19 grudnia 2019, 16:35
Działania aktywistów Fundacji Panoptykon oraz Helsińskiej Fundacji Praw człowieka sprawiły, że Europejski Trybunał Praw Człowieka zażądał wyjaśnień dotyczących inwigilacji Polaków.
Europejski Trybunał Praw Człowieka prosi Polskę o wyjaśnienia

Rozwój nowych technologii przyczynia się do powstawania nowych narzędzi ułatwiających pracę służbom specjalnym. Problemem jest jednak pogodzenie możliwości technologicznych z zachowaniem poszanowania prywatności użytkowników, na co zwróciła uwagę Fundacja Panoptykon. Organizacja informuje na swojej stronie, że Europejski Trybunał Praw Człowieka zwrócił się dziś do polskiego rządu, by ten przedstawił wyjaśnienia dotyczące inwigilacji ze strony służb specjalnych. Jest to efekt skarg aktywistów Panoptykonu oraz Helsińskiej Fundacji Praw Człowieka wysłanych w latach 2017–2018.

Panoptykon chciałby zweryfikować możliwość korzystania służb specjalnych z szerokich i pozbawionych jakiejkolwiek kontroli uprawnień. Działacze tej organizacji wskazują na to, że prawo nie daje dostępu do tak podstawowej informacji jak to, czy ktoś znajdował się na celowniku służb. Władze będę musiały złożyć wyjaśnienia dotyczące ewentualnych naruszeń prywatności oraz praw do skutecznego środka odwoławczego.

Fundacja wskazuje, że walka o zmiany w przepisach była prowadzona przez Trybunał Konstytucyjny już w 2014 roku, ale pomimo tego w 2016 roku uprawnienia służb zostały tylko zwiększone bez stworzenia odpowiednich mechanizmów kontroli.

fot. Pixabay

 

 

 


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościWrażliwy Bluetooth
21 lutego 2020
Błędy w mikroczipach zagrażają wielu urządzeniom medycznym, łącznie z rozrusznikami serca – twierdzą naukowcy z uniwersytetu w Singapurze.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto