A A A

Facebook pracuje nad nietypową opaską do sterowania

19 marca 2021, 16:40
Urządzenie ma umożliwić obsługiwanie komputera... mózgiem.
Facebook pracuje nad nietypową opaską do sterowania

Pomyśl nim klikniesz

Facebook ogłosił, że pracuje nad specjalnymi opaskami na nadgarstek, które miałyby umożliwić sterowanie komputerem za pomocą... myśli. Nakładany na rękę gadżet będzie mógł odczytywać sygnały motoryczne wysyłane przez mózg, co umożliwi przykładowo przesuwanie ikon na ekranie.

 

Sterowanie myślami? Nie do końca

Projekt wydaje się nieco podobny do Simulinka opracowywanego przez Elona Muska. Zasadnicza różnica polega jednak na tym, że sprzęt nie łączy się bezpośrednio z mózgiem. Opaskę nakłada się na nadgarstek, a wbudowane w nią czujniki potrafią wykryć jaki ruch chcielibyśmy wykonać, badając połączenie nerwowe pomiędzy ręką i mózgiem.

Sprzęt będzie bazować na elektromiografii, czyli interpretacji aktywności elektrycznej nerwów ruchowych. Gadżet może sprawdzić się zwłaszcza w sterowaniu urządzeniami rzeczywistości rozszerzonej. Firma chwali się, że już teraz osiągnęła spore postępy w pracach nad urządzeniem (pokazano nawet zdjęcia prototypu), ale i tak minie jeszcze dekada, nim projekt stanie się powszechną metodą sterowania.

fot. Facebook


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto