A A A

Facebook ujawni, skąd ma dane o użytkownikach

23 sierpnia 2019, 08:20
Niedługo użytkownicy Facebooka zyskają większą kontrolę nad swoimi danymi. Gigant ujawni, skąd je pozyskuje i jak wykorzystuje.
Facebook ujawni, skąd ma dane o użytkownikach

Facebook dysponuje nie tylko danymi bezpośrednio przekazywanymi mu przez użytkowników portalu. Pozyskuje też informacje o nich z witryn i aplikacji zewnętrznych, śledząc ich aktywność także poza portalem. Służy to przede wszystkich sprofilowaniu ich w celu wyświetlania dopasowanych reklam.

Niedługo właściciele profili facebookowych będą mogli przejrzeć historię takiego gromadzenia dotyczących ich danych. Dowiedzą się, skąd one pochodzą, będą mogli usunąć je z serwerów Facebooka, a także wyrazić sprzeciw wobec dalszych tego typu praktyk.

Aktywność poza Facebookiem
Na stronie Facebooka pojawiła się nowa sekcja dotycząca „Aktywności poza Facebookiem" – jak nazwał ją gigant internetowy. To tam będzie można przejrzeć historię swojej aktywności w innych aplikacjach i witrynach, za pośrednictwem których pozyskał on informacje. Nowe uprawnienia użytkowników mogą wpłynąć na opcje wyświetlania im reklam pewnych produktów i usług, mimo to jednak firma zdecydowała się na przekazanie zainteresowanym kontroli nad ich danymi.

Na początku możliwość przeglądania tej wędrówki danych wprowadzana jest w Irlandii, Korei Południowej i Hiszpanii, w kolejnych miesiącach ma być udostępniona także użytkownikom w innych krajach.

W stronę większej przejrzystości
Facebook w ostatnich latach był wielokrotnie poddawany krytyce i kontroli w związku z nieuprawnionym przekazywaniem i pozyskiwaniem danych osób prowadzących profile w portalu, dlatego zdecydował się na wprowadzenie większej przejrzystości w tym obszarze.

Jak podaje Thurrott.com, Facebook po interwencji użytkownika nie usunie jednak zebranych informacji na temat jego aktywności na innych stronach, ale zlikwiduje połączenie pomiędzy tymi danymi a danymi osobowymi na Facebooku. To spowoduje natychmiastowe wylogowanie z dowolnej strony internetowej lub aplikacji, do której użytkownik logował się za pomocą loginu z Facebooka.

Facebook twierdzi, że przy opracowywaniu funkcji współpracował ze specjalistami do spraw prywatności.

fot. BB/facebook.com


Barbara Blaczkowska
Tagi: facebook
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Nowy trojan w sklepach online
7 grudnia 2021
Złośliwe oprogramowanie NiginRAT ukrywa się jako legalny proces nginx na serwerach platform handlu elektronicznego.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto