A A A

Facebook ujawni, skąd ma dane o użytkownikach

23 sierpnia 2019, 08:20
Niedługo użytkownicy Facebooka zyskają większą kontrolę nad swoimi danymi. Gigant ujawni, skąd je pozyskuje i jak wykorzystuje.
Facebook ujawni, skąd ma dane o użytkownikach

Facebook dysponuje nie tylko danymi bezpośrednio przekazywanymi mu przez użytkowników portalu. Pozyskuje też informacje o nich z witryn i aplikacji zewnętrznych, śledząc ich aktywność także poza portalem. Służy to przede wszystkich sprofilowaniu ich w celu wyświetlania dopasowanych reklam.

Niedługo właściciele profili facebookowych będą mogli przejrzeć historię takiego gromadzenia dotyczących ich danych. Dowiedzą się, skąd one pochodzą, będą mogli usunąć je z serwerów Facebooka, a także wyrazić sprzeciw wobec dalszych tego typu praktyk.

Aktywność poza Facebookiem
Na stronie Facebooka pojawiła się nowa sekcja dotycząca „Aktywności poza Facebookiem" – jak nazwał ją gigant internetowy. To tam będzie można przejrzeć historię swojej aktywności w innych aplikacjach i witrynach, za pośrednictwem których pozyskał on informacje. Nowe uprawnienia użytkowników mogą wpłynąć na opcje wyświetlania im reklam pewnych produktów i usług, mimo to jednak firma zdecydowała się na przekazanie zainteresowanym kontroli nad ich danymi.

Na początku możliwość przeglądania tej wędrówki danych wprowadzana jest w Irlandii, Korei Południowej i Hiszpanii, w kolejnych miesiącach ma być udostępniona także użytkownikom w innych krajach.

W stronę większej przejrzystości
Facebook w ostatnich latach był wielokrotnie poddawany krytyce i kontroli w związku z nieuprawnionym przekazywaniem i pozyskiwaniem danych osób prowadzących profile w portalu, dlatego zdecydował się na wprowadzenie większej przejrzystości w tym obszarze.

Jak podaje Thurrott.com, Facebook po interwencji użytkownika nie usunie jednak zebranych informacji na temat jego aktywności na innych stronach, ale zlikwiduje połączenie pomiędzy tymi danymi a danymi osobowymi na Facebooku. To spowoduje natychmiastowe wylogowanie z dowolnej strony internetowej lub aplikacji, do której użytkownik logował się za pomocą loginu z Facebooka.

Facebook twierdzi, że przy opracowywaniu funkcji współpracował ze specjalistami do spraw prywatności.

fot. BB/facebook.com


Barbara Blaczkowska
Tagi: facebook
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Morele.net ukarane za wyciek danych
19 września 2019
Popularny sklep będzie musiał zapłacić ogromną karę za uchybienia, które doprowadziły do wycieku danych 2,2 milionów klientów.


Facebook zaprezentował Portal TV
19 września 2019
Niewielkie urządzenie wyprodukowane przez koncern Zuckerberga ułatwia dostęp do usług streamingowych i pozwala przenieść wideorozmowy do salonu.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto