A A A

Gmail walczy z wyłudzaniem danych

27 lipca 2020, 08:30
Google ma kolejny pomysł na ochronę danych użytkowników.
Gmail walczy z wyłudzaniem danych

Poznasz nadawcę po logotypie.

Google testuje w pakiecie G Suite kolejne zabezpieczenia przed pishingiem, czyli podszywaniem się pod inne osoby lub firmy w celu wyłudzenia danych.

Nowa funkcja polega na wprowadzeniu do e-maili zweryfikowanych logotypów firm. Ma to uwiarygodnić wysyłającego wiadomość. Taki logotyp będzie w postaci awatara, dzięki czemu odbiorca od razu rozpozna, czy wiadomość jest prawdziwa i czy nikt nie podszywa się pod nadawcę.

 

Standardy weryfikacji

W celu sprawdzania nadawców wiadomości Google wdroży standard BIMI (Brand Indicators for Message Identification). Firmy, które chcą posługiwać się w e-mailach zatwierdzonym logotypem, muszą również przejść proces weryfikacji DMARC (Domain-based Message Authentication, Reporting and Confformance). To najskuteczniejsza metoda uwierzytelniania poczty.

Połączenie standardu BIMI z protokołem DMARC ma powstrzymać oszustów przed fałszowaniem adresu nadawcy. W praktyce oznacza to, że zatwierdzone logotypy będą miały specjalne oznaczenie, podobne do tego, które znamy choćby z mediów społecznościowych. Tam pojawiają się one przy zweryfikowanych kontach celebrytów i marek.

Funkcja będzie testowana w kolejnych tygodniach na wybranej liczbie użytkowników korzystających z G Suite. W testach wezmą udział także dwa urzędy certyfikacji: Entrust Datacard i DigiCert.

 

Będzie bezpieczniej w Google Meet

Google testuje również nowe zabezpieczenia w programie Google Meet. Na przykład nieproszeni goście nie będą mogli bez końca podejmować prób wejścia na spotkanie, z którego zostali wyrzuceni. Po wielokrotnej odmowie nie będzie można wysyłać kolejnych próśb. Google będzie też oznaczał złośliwe linki udostępnione w konwersacji.

Także administratorzy G Suite otrzymają nowe opcje kontroli w pakiecie usług oraz narzędzia zapobiegające utracie danych.

fot. Gabrielle_cc – Pixabay


Dominika Gorgosz
Tagi: google, Gmail
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Pierwszy iPhone
24 września 2020
Tym razem na pożółkłych kartkach gości pierwszy smartfon wyprodukowany przez Apple'a.


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto