A A A

Google Cloud wciąż przynosi straty

3 lutego 2021, 14:00
Inwestowanie w rozwój chmury kosztuje bardzo dużo.
Google Cloud wciąż przynosi straty

Z dużej chmury mały deszcz?

Firma macierzysta Google'a, spółka Alphabet, opublikowała raport finansowy za 2020 rok. Choć trzeba odnotować, że ogółem koncern wykazał spore zyski, nie wszystkie usługi sprzedawały się dobrze. Wygląda na to, że gigant przeprowadził w tym roku wielkie inwestycje.

Najbardziej zaskakujący może być fakt, że rozwijająca się dynamicznie Google Cloud (usługa chmurowa firmy) wygenerowała w 2020 roku straty na kwotę 5,6 miliarda dolarów. To wynik szokujący tym bardziej, ze względem poprzedniego roku przychód z usługi... wzrósł o 50%. Wszystko wynika z lawinowego wzrostu kosztów utrzymania i modernizacji usługi.

 

Dogonić peleton

Dane pokazują też, że Google na razie przegrywa wyraźnie z usługami takimi jak Microsoft Azure i Amazon Web Services. Z drugiej strony ogromna skala poczynionych inwestycji (będących główną przyczyną straty) powinna pozwolić koncernowi wzmocnić w kolejnych latach swoją pozycję na rynku.

Google póki co przegrywa zwłaszcza pod kątem stanowiącej główne źródło dochodu koncernów działalności biznesowej. Podobnie wyglądało to jednak w przypadku wspomnianych już konkurentów. Firma musi wykazać się więc w tej materii cierpliwością.

 

Plusy przykrywające minusy

Spółka nie ma jednak powodów do zmartwień, bo obecny brak zysków z tej inwestycji pozwalają przykryć wyniki w innych obszarach działalności. Alphabet wciąż jest liderem na rynku reklam, gdzie w ciągu roku zarobił 170 miliardów dolarów, z czego 52,9 miliarda tylko w ostatnim kwartale. YouTube przyniósł spółce z kolei 6,8 miliarda dolarów tylko w czwartym kwartale (o 47% więcej, niż w analogicznym okresie 2019). Mimo wszystko był to zatem dla Google’a świetny rok.

fot. Google


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto