A A A

Google prezentuje nowy system

19 maja 2021, 08:00
Android 12 trafi na smartfony jesienią, ale wybrańcy już teraz mogą zainstalować go w wersji beta.
Google prezentuje nowy system

Ładniejszy i bardziej prywatny

Podczas tegorocznej konferencji Google I/O odbyła się oficjalna prezentacja systemu Android 12. Przedstawiciele koncernu z Mountain View poświęcili najwięcej uwagi sprawom związanym z wyglądem nowego OS-a, jednak zmiany pojawią się nie tylko w interfejsie.

 

Personalizacja totalna

Hasłem towarzyszącym prezentacji była „personalizacja". I rzeczywiście, w Androidzie 12 da się zmienić wygląd prawie każdego elementu. Co ciekawe, zmiana tapety wpłynie automatycznie na wygląd całego systemu. Zastosowany w Androidzie mechanizm ekstraktora kolorów („color extractor") odpowiada za określenie dominującego koloru tapety i dopasowanie do niego barwy przycisków, menu i paska powiadomień

Google zwraca także uwagę na przeprojektowane widżety i podkreśla fakt, że Android 12 ma działać o ponad jedną piątą (22%) szybciej niż „jedenastka".

 

Czy ktoś się gapi?

Koncern nie omieszkał przypomnieć, że Android dominuje w świecie urządzeń przenośnych, i pochwalić się, że system zainstalowano na ponad trzech miliardach smartfonów, tabletów i inteligentnych telewizorów. Ponieważ wiąże się z tym odpowiedzialność za bezpieczeństwo i prywatność użytkowników, pojawią się nowe funkcje związane właśnie z zabezpieczeniami.

Android 12 będzie wyraźnie informował, że jakaś aplikacja używa kamery lub mikrofonu. Odpowiednia ikona pojawi się na górze ekranu.

Łatwiejsze stanie się zarządzanie uprawnieniami aplikacji – zwłaszcza tymi, które mogą doprowadzić do naruszenia prywatności użytkownika. W systemie znajdziemy specjalny panel (Privacy dashboard), zawierający informacje na temat tego, które programy używały kamery bądź mikrofonu albo sprawdzały dane lokalizacyjne (a także kiedy to robiły). Jedno tapnięcie wystarczy, aby cofnąć uprawnienia nadane aplikacjom przesadnie ciekawskim.

 

Nadejdzie jesienią

Informacja, że nowy system najpierw pojawi się na smartfonach z rodziny Pixel, nie jest żadnym zaskoczeniem. Jak wygląda nowy system, można jednak dowiedzieć się już teraz instalując wersję beta Androida 12.

Co ciekawe, tym razem Google pozwoli zrobić to nie tylko na urzdzeniach Pixel, ale również na telefonach innych marek - m.in. Samsunga, Xiaomi i Oppo.

fot. Google


Adam Wiśniewski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto