A A A

Google przygotowuje aplikację medyczną

28 czerwca 2021, 15:00
Aplikacja diagnozująca choroby skóry ma pojawić się w UE.
Google przygotowuje aplikację medyczną

Potęga AI

Google już w tym roku zamierza udostępnić w Europie aplikację, która, korzystając z algorytmów sztucznej inteligencji, pomoże w diagnozowaniu chorób skóry. Firma wyjaśnia, że aż 2 miliardy ludzi mają problemy natury dermatologicznej; wielu z nich odnajduje informacje o chorobie za pomocą wyszukiwarki Google'a. Nowa aplikacja udzieli pomocy dzięki algorytmowi AI, który zostanie użyty do przeanalizowania zdjęcia skóry.

W krótkim filmie przygotowanym przez firmę widać działanie programu. Użytkownik zostanie poproszony o zrobienie kilku zdjęć fragmentu skóry, a następnie o podanie opcjonalnych informacji na temat wieku, płci oraz o opisanie cech zmiany skórnej (czasu, który minął od jej pojawienia się, odczuwanego bólu itp.). Na tej podstawie system AI spróbuje zdiagnozować zmianę (podkreślając, iż rezultat działania programu nie stanowi diagnozy w sensie medycznym). Aplikacja poda informacje o ewentualnym zagrożeniu, częstości występowania i długości trwania konkretnej zmiany skórnej.

 

USA: nie ma zgody

W Unii Europejskiej aplikacja ma pojawić się już w tym roku. Google'owi nie udało się jednak dotąd uzyskać pozwolenia na wprowadzenie programu w Stanach Zjednoczonych. Rzecznik amerykańskiej Agencji Żywności i Leków (FDA) zwraca uwagę, że narzędzie używane do diagnozowania i zapobiegania chorobom jest produktem medycznym, a jako taki musi uzyskać certyfikat Agencji. Z drugiej strony FDA zwalnia z uzyskania zgody te aplikacje, które uważa za „mniejsze ryzyko" dla zdrowia. Nie wiadomo, jak potraktowany zostanie dermatologiczny program Google'a.

fot. Pixabay


Paweł Bartoszewski
Tagi: google, AI
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościAlexa zamilkła w Europie
23 stycznia 2022
Usługa wirtualnego asystenta Amazona nieaktywna w Wielkiej Brytanii i na kontynencie europejskim.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto