A A A

Haker sparaliżował Dallas

21 kwietnia 2017, 13:30
Wraz z początkiem roku eksperci firmy G DATA prognozowali najbardziej prawdopodobne ataki hakerów na rok 2017. W szczególności wskazywano na ataki na infrastrukturę krytyczną, a więc urządzenia i instytucje użyteczności publicznej.
Haker sparaliżował Dallas

Niedawno prognozy te stały się faktem. W Dallas cyberprzestępcy uruchomili zdalnie syreny alarmowe, które spowodowały wybuch paniki w całym mieście. Przez ponad 2 godziny wszystkie syreny informowały o „zagrożeniu". Nie musimy długo wyobrażać sobie co działo się w domach mieszkańców i na posterunkach służb porządkowych.

- Coś, co wydaje się być głupim żartem mogło spowodować bardzo poważne konsekwencje - twierdzi Łukasz Nowatkowski Dyrektor IT G DATA Software - tego typu ataki powinny uczulić rządy
i samorządy na to co może wydarzyć się w mieście, czy Państwie, które nie jest przygotowane na cyber atak. Przecież zamiast syren alarmowych, mogło dojść do włamania do np. systemów elektrowni czy lotnisk, a tu już blisko do prawdziwej tragedii.

Warto, więc zastanowić się czy Polska jest przygotowana na tego typu ataki. Niestety dane podawane przez Najwyższą Izbę Kontroli, która w zeszłym roku przeprowadziła badanie stopnia przygotowania polskich urzędów do cyberataku nie napawają optymizmem. Ogólny wniosek? Urzędy nie dbają o zabezpieczenie posiadanych przez siebie danych.

„Polityka zapobiegania złośliwemu oprogramowaniu nie została w sposób formalny określona, co w ocenie Izby przyczyniło się do wystąpienia przypadków braku oprogramowania antywirusowego na stacjach roboczych pracowników MSW lub nieaktualność takiego oprogramowania." - mówi raport NIK.

- Sądzę, że główny problem to brak zrozumienia problemu. Bezpieczeństwa w sieci nie możemy traktować po macoszemu. Przepracowane działy IT instytucji publicznych same nie będą wstanie zapewnić odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa - mówi Łukasz Nowatkowski - Obecnie rynek oferuje wiele rozwiązań gotowych do wdrożenia od zaraz. Oprócz tego wystarczy wdrożyć odpowiednie wewnętrzne zarządzenia, uniemożliwiające użytkownikom samodzielnie administrowanie oprogramowaniem antywirusowym.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Nowe przełączniki od NETGEAR
20 listopada 2017
Na polskim rynku zadebiutowały dwa nowe urządzenia marki NETGEAR. Przełączniki GS908 i GS908E posiadają elegancką, kompaktową obudowę, a...Klawiatura Sharkoon MECH SGK3 RGB
18 listopada 2017
Niemiecki producent Sharkoon wypuszcza na nasz rynek nową wersję swojego najlepiej sprzedającego się mechanika. Mowa o klawiaturze gamingowej...
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto