A A A

Hakerzy dobrali się do strony NBP

25 lutego 2020, 14:00
Chodziło tylko o pozdrowienia – newralgiczne informacje pozostawiono w spokoju.
Hakerzy dobrali się do strony NBP

W internetowym repozytorium dowodów włamań Zone-h pojawił się wpis dotyczący włamania na serwery Narodowego Banku Polskiego. Zdarzenie miało miejsce 21 lutego br., a haker (lub grupa sprawców) miał jedynie ambicję zamieścić pozdrowienia na stronie.

Zhakowana strona NBP padła najwyraźniej ofiarą hakerów, dla których istotne jest sprawdzenie się w umiejętnościach. Na zaatakowanych stronach pozostawiają po sobie ślad w postaci pozdrowień dla świata i znajomych albo apeli. Jednocześnie właściciele strony dostają w ten sposób informacje, że zabezpieczenia są po prostu kiepskie. Jak na zabezpieczenia strony instytucji państwowej o wysokim statusie i ważności, NBP nie wypadło tutaj najlepiej.

Za całą aferą stoi grupa fsociety. Redaktorzy serwisu Zaufana Trzecia Strona, którzy nawiązali kontakt z włamywaczami, dowiedzieli się, że Wietnamczycy stojący za atakiem wybrali witrynę NBP na chybił-trafił. Po prostu jej zabezpieczenia były tak słabe, że włamanie się do systemu było łatwe. Według informacji pozyskanych od hakerów, wykorzystali oni do ataku podatność ASPX RCE.

fot. Zone-h


Paula Jeziorska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności

Tor się odwołuje
25 stycznia 2022
Przedstawiciele projektu Tor odwołają się od decyzji blokującej dostęp do sieci.Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto