A A A

Hakerzy w słusznej sprawie

16 lutego 2019, 13:00
Po nietypowe rozwiązanie sięgnął szwajcarski rząd. Świadomie zaprosił do ataku profesjonalnych hakerów, który mają „przetestować” krajowy system głosowania online.
Hakerzy w słusznej sprawie

Test penetracyjny, sprawdzający bezpieczeństwo systemu teleinformatycznego, został już przeprowadzony przez „akredytowaną jednostkę".

Projekt, który potrwa od 25 lutego do 24 marca, ma charakter globalny i otwarty jest dla wszystkich chętnych. Każdy z uczestników może wygrać do 50 tys. CHF, w zależności od wykrytych słabości front-end lub back-end.

Uczestnicy będą robić wszystko, by ominąć zabezpieczenia serwera, wykraść dane i wpłynąć na wynik głosowania. Do tej pory zarejestrowało się ponad 1000 uczestników, w tym z Szwajcarii - 30%, Francji - 17%, Stanów Zjednoczonych - 5%, Niemiec - 5% i Kanady - 4%, podaje Security Week.

Próby z głosowaniem online trwają w Szwajcarii już od 2004 r. Jednak dopiero teraz Swiss Post udostępnił system, który można przetestować całościowo, by w sposób systematyczny wyeliminować „nieprawidłowości działania wynikające z błędów oprogramowania, błędów ludzkich lub prób manipulacji". Zgodnie z wymogami prawa federalnego system musi być przed pierwszym użyciem certyfikowany, a kod źródłowy musi zostać ujawniony.

Testy penetracyjne oprogramowania, których zadaniem jest ujawnienie ukrytych luk systemowych, zostały już powszechnie przyjęte przez organizacje i agendy rządowe na całym świecie. Dotyczy to również Pentagonu i armii USA, w przypadku których celem jest wzmocnienie bezpieczeństwa narodowego. - komentuje Mariusz Politowicz, inżynier techniczny Bitdefender z firmy Marken Systemy Antywirusowe.

Zdjęcie główne pochodzi ze źródła: ©123RF/PICSEL


Krzysztof Mocek / Informacja prasowa
krzysztof.mocek@firma.interia.pl
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Japończycy planują Społeczeństwo 5.0
15 października 2019
Od 4 lat Japończycy pracują nad tym, by znacząco usprawnić funkcjonowanie społeczeństwa za pomocą technologii. Jutro w Tokio rozpoczyna...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto