A A A

Hologram, dzięki któremu dogadasz się w każdym języku

22 lipca 2019, 07:10
Microsoft pracuje nad technologią, która może w przyszłości wyprzeć zawód tłumacza.
Hologram, dzięki któremu dogadasz się w każdym języku

Do tej pory hologramy wykorzystywano głównie w celach rozrywkowych. Mogliśmy dzięki nim zobaczyć na scenie m.in. króla popu, Michaela Jacksona. Japonia z kolei oszalała na punkcie Vocaloidów.

Microsoft poszedł krok dalej i wykorzystał rzeczywistość mieszaną w HoloLens 2 oraz sztuczną inteligencję, by zrealizować kolejną wizję rodem z filmów science fiction – stworzyć tłumacza, który skopiuje nasz głos oraz wygląd i pojawi się jako hologram.

Postęp prac korporacji zaprezentowała podczas dorocznej konferencji partnerskiej Microsoft Inspire szefowa działu Azure, Julia White. Jej sylwetka, zeskanowana w studiu Mixed Reality, została przeniesiona do wirtualnej rzeczywistości i połączona z nagranym po angielsku przemówieniem. Następnie wykorzystano neuronową zamianę tekstu na mowę, automatycznego tłumacza i algorytm, który rozpoznaje barwę głosu oraz intonację. Dzięki temu awatar nie tylko przetłumaczył wystąpienie White na język japoński, ale zrobił to brzmiąc dokładnie jak ona.

Tom Warren z The Verge udostępnił nagranie z prezentacji:

Nie było to jeszcze tłumaczenie konsekutywne jakiego możemy spodziewać się w efekcie końcowym, ale efekty modulacji głosu robią wrażenie.

Nowa technologia znajdzie zastosowanie przede wszystkim podczas międzynarodowych konferencji i spotkań biznesowych. Jest również ważnym krokiem w kierunku przyszłości, w której język i przestrzeń nie stanowią bariery komunikacyjnej.

fot. Microsoft


Magdalena Górska
Ocena:
Oceń:
Komentarze (1)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
EUROPA
EUROPA
22 lipca 2019, 07:28
No to wreszcie Marszałek Sejmu RP nie będzie się dopytywał o różne zwroty obcojęzyczne podczas obrad. Chwała Microsoftu, chwała!!!!
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto