A A A

Huawei pomagał w budowie sieci 3G w Korei Północnej

23 lipca 2019, 12:10
"The Washington Post" utrzymuje, że firma Huawei potajemnie uczestniczyła w budowie północnokoreańskiej sieci Koryolink.
Huawei pomagał w budowie sieci 3G w Korei Północnej

Mogłoby się wydawać, że kłopoty firmy Huawei w Stanach Zjednoczonych dobiegają końca: Departament Handlu postanowił zezwolić amerykańskim przedsiębiorstwom na prowadzenie interesów z chińskim producentem, pod warunkiem, że „nie występuje przy tym zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego".

Sytuacja może się diametralnie zmienić po raporcie dziennika „The Washington Post". Z poufnych dokumentów uzyskanych przez gazetę wynika, że firma Huawei potajemnie współpracowała z chińską państwowa spółką Panda International Information Technology Co. Ltd. przy budowie północnokoreańskiej sieci komórkowej trzeciej generacji – Koryolink.

Byli pracownicy Huawei poinformowali dziennikarzy, że ich dawny pracodawca wraz z firmą Panda International dostarczał stacje bazowe, anteny i inny sprzęt potrzebny do budowy sieci Koryolink. Koncern Huawei zajmował się również oprogramowaniem dla północnokoreańskiego operatora i projektami dodatkowych usług (pracownik Huawei dostarczył dziennikarzom „The Washington Post" dane na temat automatycznej funkcji oddzwaniania, którą opracował dla sieci komórkowej).

Firma Huawei już wcześniej trafiła na tzw Entity List Departamentu Handlu USA za naruszenie sankcji handlowych wobec Iranu. W 2014 roku Departament Handlu umieścił na niej również spółkę Panda International za wyposażenie chińskiej armii części, w których zastosowano amerykańskie technologie. Współpraca z Pandą (sprzedawanie firmie sprzętu telekomunikacyjnego zawierającego co najmniej 10 proc. technologii amerykańskich) grozi sprzedawcy „sankcjami kontroli eksportu, karami cywilnymi, postępowaniem karnym lub przepadkiem mienia". To samo może teraz spotkać przedsiębiorstwa współpracujące z Huawei, o ile okaże się że koncern ten naruszył ograniczenia w handlu z Koreą Północną.

fot. Huawei


Adam Wiśniewski
Tagi: Huawei, 3G
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności
Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto