A A A

Intel inwestuje 20 miliardów w fabryki w Arizonie

24 marca 2021, 15:40
Nowa inwestycja Intela może sugerować duże zmiany na rynku CPU.
Intel inwestuje 20 miliardów w fabryki w Arizonie

Nowy kurs

Intel wciąż ma problem z odpowiedzią na nowe procesory AMD z serii Ryzen. Choć Niebiescy wciąż są wyraźnym liderem, stopniowo tracą przewagą nad konkurentem, który przeszedł w międzyczasie na niższe procesy technologiczne. Jedną z przyczyn spowolnienia Intela było co prawda zaangażowanie firmy w opracowanie własnej serii kart graficznych (pierwsze układy dla graczy powinny zostać zapowiedziane już wkrótce), ale spółka uznała, że pora odwrócić negatywny trend i przygotowała plan na najbliższe miesiące.

 

Sprawniejszy wykonawca

Program został przedstawiony przez nowego dyrektora generalnego Pata Gelsingera. Firma wdraża nową strategię, której początkiem ma być zainwestowanie 20 miliardów dolarów w dwa zakłady produkcyjne procesorów działające w Arizonie. To pozwoli nie tylko zwiększyć firmie własną pozycję na rynku chipów, ale też otworzy drogę do nowych możliwości współpracy.

Intel dzięki nowym zakładom chce przede wszystkim postarać się o kontrakty na produkcję przenośnych modeli CPU dla Qualcomma oraz nowych wersji procesorów Apple Silicon. Obie spółki projektują swoje układy samodzielnie, ale nie mają własnych zakładów i zlecają produkcję innym firmom – w obu przypadkach jest to tajwański wykonawca TMSC. W przypadku procesorów Apple’a to informacja interesująca, bo Intel dość regularnie publikuje reklamy przedstawiające układy giganta z Cupertino w negatywnym świetle.

 

Zapóźniony twórca

Pomijając już opłacalność obu kontraktów, taka inwestycja pozwoli Intelowi lepiej przygotować się do produkcji własnych układów Meteor Lake, wykonanych w litografii 7 nm. Ich premiery jednak powinniśmy spodziewać się dopiero w 2023 roku. Prezes koncernu potwierdził, że od czasu rozpoczęcia prac nad architekturą 10 nm, Intel ma problemy z wdrażaniem kolejnych systemów produkcyjnych, ale już teraz eksperymentuje z litografią w ekstremalnie dalekim ultrafiolecie (extreme ultraviolet litography, EUV). Jeżeli testy wypadną pomyślnie, Intel może wkrótce znów wyprzedzić AMD. Niebiescy wciąż jednak potrzebują pomocy innych firm, by poradzić sobie z własnymi projektami.

Widać, że Intel podchodzi do koncepcji zmian bardzo ambitnie. Czas jednak pokaże, czy wygłoszone przez Gelsingera hasło „Intel powrócił”, nie jest deklaracją na wyrost.

fot. Pixabay


Krzysztof Kempski
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualnościXiaomi znika z listy CCMC
13 maja 2021
Amerykański Departament Obrony rezygnuje z wpisania chińskiego koncernu na listę komunistycznych firm wojskowych.

Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto