A A A

Intel na MWC 2014: nowe 64-bitowe procesory Atom Merrifield oraz Moorefield

26 lutego 2014, 11:10
Intel przedstawia 64-bitowy procesor Intel Ato („Merrifield”) do smartfonów i tabletów oraz ujawnia szczegóły czterordzeniowego procesora Atom nowej generacji („Moorefield”) do urządzeń mobilnych z systemem Android.
Intel na MWC 2014: nowe 64-bitowe procesory Atom Merrifield oraz Moorefield

Podczas konferencji prasowej Renee James, prezes Intela, zaprezentowała dwa procesory Intel Atom oraz platformę LTE-Advanced i ogłosiła wieloletnie umowy z firmami Lenovo, Asus i Foxconn, mające zwiększyć dostępność urządzeń mobilnych wykorzystujących produkty Intela. Nawiązując do boomu na urządzenia mobilne i rozwoju Internetu rzeczy, podkreśliła, jak Intel przeprojektowuje infrastrukturę sieciową, by obniżyć koszty i ułatwić usługodawcom oferowanie klientom lepszej jakości i nowych usług przez wydobycie wartości biznesowej z ogromnej ilości danych.

"Stały rozwój mobilnego ekosystemu zależy od rozwiązania trudnych wyzwań technologicznych: uwolnienia potencjału danych, a zarazem bezpiecznego i niezawodnego połączenia miliardów urządzeń z użyciem najlepszych technologii", powiedziała James. "Dzisiaj prezentujemy czołowe produkty komunikacyjne, jak również nowe platformy obliczeniowe. Dzięki temu Intel jest dobrze przygotowany do kształtowania przyszłości komputerów przenośnych i Internetu rzeczy" - dodał.

Nowe procesory Intel Atom i platforma łączności LTE-Advanced

Intel przedstawił procesor Intel Atom Z3480 2,13 GHz ("Merrifield"), który oferuje idealne połączenie szybkiej, inteligentnej wydajności i długiego czasu pracy na baterii w smartfonach i tabletach z systemem Android. Gotowy na 64 bity układ System on Chip oferuje wysoką wydajność obliczeniową.

Nowy procesor oparty na 22-nm mikroarchitekturze Intel Silvermont wyposażony jest również w układ graficzny PowerVR Series 6, opracowany przez Imagination Technologies i został zaprojektowany do połączenia z platformą Intel® XMM 7160 LTE. Merrifield jest pierwszym układem SoC Intel Atom z nowym rozwiązaniem Intel Integrated Sensor, które efektywnie zarządza danymi z czujników, by aplikacje działały inteligentnie i kontekstowo, nawet gdy urządzenie ma niski poziom baterii. Intel spodziewa się, że oparte na układzie Merrifield urządzenia od wielu producentów OEM pojawią się na rynku na początku drugiego kwartału tego roku.

James podkreśliła, że obecnie wszystkie procesory Intel Atom obsługują przetwarzanie 64-bitowe. "Przetwarzanie 64-bitowe przechodzi z desktopów do urządzeń mobilnych" - powiedziała James. "Intel zna się na architekturze 64-bitowej i jesteśmy dziś jedyną firmą oferującą 64-bitowe procesory wspierające wiele systemów operacyjnych i mogące obsługiwać 64-bitowego Androida, gdy już będzie dostępny".

Intel zapewnił też 64-bitowe jądra do różnych systemów operacyjnych, więc klienci, którzy wybiorą układ Intel Atom, mają gotowe fundamenty umożliwiające korzystanie z przetwarzania 64-bitowego wraz z rozwojem systemu operacyjnego i aplikacji.

Intel ujawnił ponadto nowe szczegóły dotyczące 64-bitowego procesora Intel Atom nowej generacji o nazwie kodowej "Moorefield", przeznaczonego do urządzeń, które pojawią się w drugiej połowie roku. Opierając się na zestawie funkcji układów Merrifield, Moorefield oferuje dwa dodatkowe rdzenie, dające w sumie wydajność obliczeniową do 2,3 GHz, ulepszony GPU i obsługę szybszej pamięci. Moorefield jest zoptymalizowany pod kątem przedstawionej dziś platformy LTE Intel XMM 7260.

Intel XMM 7260 zapewnia konkurencyjne możliwości LTE-Advanced, w tym agregację pasm (obsługa 23 kombinacji CA w jednym układzie), szybkości z kategorii 6 i obsługę TDD LTE i TD-SCDMA, co rozszerza rynek odbiorców. Na Mobile World Congress Intel demonstruje platformę 7260, osiągającą szczytowe wartości transmisji danych dla LTE-Advanced kategorii 6, a więc 300 Mb/s (downlink) i 50 Mb/s (uplink) jednocześnie z technologią agregacji pasm. 7260 opiera się na atrakcyjnej platformie Intel® XMM 7160 wprowadzonej w 2013 roku.

Platforma 7160, certyfikowana obecnie do pracy w 70 procentach sieci LTE na świecie, rozszerza dzisiaj swe możliwości o łączenie gamy produktów obejmującej smartfony, tablety, urządzenia 2 w 1, Ultrabooki i wiele innych. Producenci sprzedający lub planujący sprzedaż urządzeń wyposażonych w platformy LTE Intela to m.in. Acer, ASUS, Dell, Lenovo i Samsung.

 


Tagi:
Ocena:
Oceń:
Komentarze (0)

Redakcja nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy. Komentarze wyświetlane są od najnowszych.
Najnowsze aktualności


Nie zapomnij o haśle!
21 czerwca 2022
Choć mogą się wydawać mało nowoczesne, hasła to nadal nie tylko jeden z najpopularniejszych sposobów zabezpieczania swoich kont, ale także...


Załóż konto
Co daje konto w serwisie pcformat.pl?

Po założeniu konta otrzymujesz możliwość oceniania materiałów, uczestnictwa w życiu forum oraz komentowania artykułów i aktualności przy użyciu indywidualnego identyfikatora.

Załóż konto